Binance Coin (BNB) neden artıyor?

tarafından
27
Binance Coin (BNB) neden artıyor?

BNB, TSİ 20.30 itibari ile 107 dolardan işlem görürken kripto paranın piyasa değeri de 16 milyar doları geride bıraktı. BNB, bu piyasa değeri ile en büyük yedinci kripto para konumunda ve bir üstündeki Polkadot ile arasında yaklaşık 4 milyar dolarlık bir fark bulunuyor.

BNB’nin fiyat artışının arkasında ne var? Binance CEO’su Changpeng Zhao, nedenin ne olduğundan emin olamadığını ancak Binance Smart Chain ile ilgili gibi göründüğünü ifade etti.

Binance Smart Chain’in kullanımı da son dönemde ciddi artışlar yaşadı. Zincir üzerinde günlük işlem sayısı, Ocak ayında 400 binin altındayken dün itibari ile 1 milyon 275 bini geçti.

Öte yandan Binance’in son gerçekleştirdiği IEO da fiyatta artışı desteklemiş olabilir. Bilindiği üzere, kripto parayı borsada listelenmeden önce düşük bir fiyattan alma imkanı veren IEO’lara katılabilmek için belirli bir süre belirli bir miktarda BNB tutmak gerekiyor. Son IEO’nun yatırımcısına yüzde 1000’in üzerinde getiri sağladığı göz önüne alındığında bu BNB’nin fiyatını etkilemiş olabilir.

Ayrıca Binance, her çeyrek dönemde BNB yakarak dolaşımdan çıkarıyor. Geçtiğimiz haftalarda yine milyonlarca BNB piyasadan çekilmişti. Bu strateji, Binance tarafından BNB’nin değerini desteklemek için kullanılan uzun vadeli bir strateji. 3 yıldır her çeyrek dönemde BNB yakan Binance, bunu 100 milyon BNB kalana kadar sürdürecek. Şu anda dolaşımda 154 milyon BNB bulunuyor.

Son olarak belki de hepsinden önemlisi, kripto para piyasası tümüyle bir boğa piyasası dönemi yaşıyor. Boğa piyasalarında, fiyatların artması için somut nedenler gerekmez.