Bitcoin (BTC) Kan Ağlıyor, Piyasa Hakimiyeti %45’ın Altına Geriledi

tarafından
51
Bitcoin (BTC) Kan Ağlıyor, Piyasa Hakimiyeti %45’ın Altına Geriledi

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) düşüşü, özellikle gelen son haberler sonrasında artarak devam ediyor. Elon Musk’ın yorumları ile düşüşe geçen piyasa daha sonra Binance kripto para borsası ile ilgili haber ve şimdi de Çin’in yasak iddiası ile düşüşünü sürdürüyor.

Yanlış Çin Haberi, Kripto Para Sektörünü Etkiledi

Çin Merkez Bankası tarafından Bitcoin (BTC) ve kripto para işlemlerinin yasaklandığı haberi Reuters gibi bir kaynak tarafından servis edilse de bunun doğru olmadığı görülmekte. Çin Merkez Bankası altında çalışan üç kurum, kripto paraların riskleri hakkında bir yazı yayımladı ve finans kurumlarını uyardı.

Çin’in bu açıklaması kripto para piyasalarındaki paniği daha da arttırdı ve lider kripto para birimi Bitcoin’in düşüşü de 43.000 dolara kadar geldi. BTC, gün içerisinde 45.000 dolar desteğine ulaşmış olsa da Çin haberi ile %2’ye yakın düşüş yaşadı ve yeniden 43.000 dolar altına çekildi.

BTC Dominance Oranı, Dibi Gördü

Bitcoin’in yaşadığı düşüşten çok daha önemli olan bir gelişme varsa o da piyasa hakimiyetinde görülen çekilme olarak ifade edilebilir. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla %39,6 seviyesine kadar çekildi ve Ethereum’un hakimiyeti %18’i gördü.

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti en son 2018 yılının başlarında bu kadar gerilemiş ve büyük altcoin sezonu başlamıştı. Şu an ise düşüş anında böyle bir gerilemenin yaşanması, altcoin yatırımcılarının heyecanını diri tutuyor olabilir.

Kripto para piyasasının genel düşüşünde de altcoinlerin lider kripto paraya göre çok daha dayanıklı olduğu gözlemlenmişti. BTC fiyatı ise an itibarıyla 43.000 dolardan işlem görüyor.