Dead Cat Bounce (Ölü Kedi Sıçraması) nedir?

tarafından
44
Dead Cat Bounce (Ölü Kedi Sıçraması) nedir?

Uzun süreli düşüş trendine giren bir değer varlığının, kısa bir süreliğine yukarı yönlü hareket edip yeniden düşüşe geçmesi “Ölü Kedi Sıçraması” veya “Death Cat Bounce” olarak adlandırılır.

Bildiğiniz üzere finans piyasalarında yükseliş ya da düşüş trendinin yaşanması fark etmeksizin, fiyat hareketleri düz bir çizgi halinde değil, yerel tepe ve dipler oluşturarak ilerler.

Fiyatta gerilemenin ardından geçici bir iyileşme süreci olan ölü kedi sıçraması isimli hareket, ayı piyasasında gözlenir. Aşağı yönlü ilerleyen fiyat kısa süreliğine yukarı yönelir. Çok kısa süren bu hareket satış baskısına yenik düşer ve fiyat küçük bir tepe yapıp aşağı yönde ilerlemeyi sürdürür.

Ayı piyasasında gözlenen ölü kedi sıçrayışı hareketi meydana geldiğinde yatırımcılar, düşüş hızı yavaşlayan ve yukarı yönlü ivmelenen fiyatın yükseliş trendine girdiğini zannedebilirler. Eğer kısa süreli yükseliş sonlanıp genel düşüş trendi devam ederse, bu formasyon ortaya çıkar.

Ölü kedi sıçramasına neden olan hareketler

Elinde yüklü miktarda varlık bulunan yatırımcılar, düşüş trendi yaşandığında ve artık yeni yatırımcıların gelmeyeceğini düşündüklerinde, suni olarak fiyatı yükseltecek bir hamle yaparak yeni alıcıların gelmesini sağlayabilir. Fiyat bir miktar yükseldikten sonra ellerindeki varlıkları az da olsa kârla satarlar ve ölü kedi sıçramasının meydana gelmesine vesile olurlar.

Diğer taraftan varlık fiyatındaki düşüşün artık belli bir noktada sona ermesini umut eden piyasa oyuncuları, yerel dibin görüldüğünü düşünerek alımlarını hızlandırabilir. Akabinde orta büyüklükteki yatırımcıların bu kısa vadeli yükselişi avantaja çevirmek için kâr alımı yapmalarıyla yeniden düşüş süreci başlayabilir ve ölü kedi sıçraması görülebilir.