Dodo Coin Nedir, Yorum

49
Dodo Coin Nedir, Yorum

DODO Coin Nedir?

DODO, herkese platform içi likidite sağlamayı hedefleyen bir projedir. Dodo’nun kripto parası olan DODO, yatırımcılara düşük maliyetle belli menkul kıymetlerin alınmasını sağlar.

DODO, benzersiz proaktif piyasa yapıcı (PMM) algoritması, otomatik piyasa yapıcılardan (AMM) daha iyi likidite ve fiyat istikrarı sunmayı amaçlayan Çin merkezli bir merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü ve zincir üstü likidite sağlayıcısıdır.

PMM fiyatlandırma mekanizması, varlıklar için son derece doğru piyasa fiyatları toplamak için oracle’ları kullanır. Ardından, likidite sağlayıcılarının (LP) portföylerini istikrara kavuşturmak, fiyat düşüşünü azaltmak ve arbitraj ticaretine ödül olarak izin vererek süreksiz zararı ortadan kaldırmak için bu fiyatlara yakın yeterli likidite sağlar.

DODO ayrıca, ihraççıların yalnızca kendi tokenlerini yatırmasını gerektiren İlk DODO Teklifi (IDO) aracılığıyla ücretsiz bir ICO listelemesine sahip yeni kripto projelerine de hitap ediyor.

DODO’nun akıllı sözleşmesi, Ethereum ağında bir ERC20 token’ı olarak çalışıyor.

DODO Coin Güncel Fiyat

 

[mcrypto id=”1530″]

DODO Kurucusu Kim?

Dodo, Ağustos 2020’de resmen kullanıma açıldı. Diane Dai, Radar Bear ve ismi belirtilmeyen bir geliştirme ekibi tarafından kuruldu. İlk aşamada, Framework Ventures liderliğinde gerçekleşen tohum yatırım turunda 600.000 dolar fon elde etti.

Ekip ayrıca, Eylül 2020’de Pantera Capital, Binance Labs ve Three Arrows Capital gibi isimlerin liderliğinde geçen özel satış turunda 5 milyon dolarlık ek fon kazandığını duyurdu.

Özel satış turu ayrıca Coinbase Ventures, Galaxy Digital, CMS Holdings ve Alameda Research gibi diğer önde gelen risk sermayesi şirketlerinden, kripto para borsalarından ve ticaret firmalarından da yatırım almayı başardı.

DODO Coin Yorum

DODO geliştiricileri projelerini, ilk olarak Nisan 2020’de tasarlanan PMM algoritması sayesinde, çok düşük işlem ücretleri sunan, en rekabetçi likidite sağlayıcılarından biri şeklinde konumlandırıyor.

Ekip, daha istikrarlı fiyat eğrisi sunan PMM algoritmasının, AMM rakibi olan Uniswap’e göre daha cazip fiyatlandırma sağladığını iddia ediyor..

PMM, yeterli likidite oluşturmak için piyasa fiyatlarına yakın seviyeden fon topladığından, piyasa fiyatından ne kadar uzaklaşırsa o kadar hızlı düşüş görülüyor. DODO, likidite sağlayıcıların portföylerini sabit tutmaya yardımcı olacak arbitraj oranları yakalamak için piyasa fiyatlarını otomatik olarak ayarlıyor.

Bu sayede; daha uygun fiyatlar, daha yüksek fon kullanımı, minimal ölçekte fiyat düşüşü, tek riske maruz kalma ve kalıcı kayıplardan korunma mümkün oluyor.

Yatırımcılar için DODO, nakde dönüştürme ve alım satım gibi zincir üstü işlemler esnasında akıllı sözleşmeler tarafından idare edilen, merkezi borsalardaki (CEX) likidite yeterliliği kıyaslaması da yapabiliyor. Arbitraj yapan kullanıcılar ayrıca, DODO ile diğer borsalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanabiliyor.

Likidite sağlayıcılarına minimum depozito yatırma zorunluluğu getirilmediği gibi, sağladıkları varlık türü üzerinden sınırlandırma da yapılmıyor. Likidite sağlayıcıları kendi işlem çiftlerini oluşturabilir, fiyat riskini ortadan kaldırmak için kendi tokenlerini yatırabilir ve ayrıca DODO işlem ücretlerinin bir kısmını ödül olarak biriktirebilirler.

DODO ayrıca, İlk DODO Arzı (IDO) üzerinden ücretsiz listeleme sunarak yeni kripto para projelerine uygun zemin hazırlıyor. AMM protokollerinden farklı olarak DODO platformunda teklif tokenlerine ihtiyaç duyulmaz. IDO projelerinin kendi tokenlerini likidite havuzuna yatırmaları yeterli olur. Ardından PMM kendi arz derinliğini oluşturur. Bir IDO başlatmak için, projenin yalnızca oracle fiyatını sabit tutması yeterlidir. Daha fazla teklif tokeni yatırarak likidite genişletilebilir.

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Çok Oylanan
En yeni En eski
Inline Feedbacks
View all comments
Emin

Dodo coin alan Mal bakidir

Mehmet Han