Metaverse’in Geleceği: Metaverse’in Kullanım Alanları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metaverse, iş kurallarını çok az kişinin hayal edebileceği bir süratte değiştiriyor: Metaverse ile ilgili yeni uygulamalar ve projeler artık ortaya çıkıyor ve satış, pazarlama, teknolojik yenilik ve ticari operasyonlar fikrini etkiliyor ve dönüştürüyor.

Binlerce kilometre ötede, hologram avatarıyla bir kanepede yanınızda oturan, sizinle gerçek vakitli olarak etkileşime giren ve konuşan bir insan hayal edin; ya da öteki bir kıtada bulunan bir mağazada eserleri gezen ve satın almadan evvel dokunan, hisseden ve kullanan bir kullanıcı.

Metaverse, dünya çapında dalgalanmalara neden olan internet ve dijital platformların bir sonraki sürümü olan insan irtibatlarının geleceğidir. Halihazırda evlilikler bir metaverse içinde yürütülüyor, şirketler bu sonraki teknolojik dalganın bir dilimine sahip olmak için milyarlarca dolar harcıyor ve metaverse kullanımını desteklemek ve ilham vermek için yeni oyunlar, cümbüş konseptleri ve donanımlar piyasaya sürülüyor.

Metaverse Nedir?

Çok kolay bir tabirle, metaverse birbirine bağlı, sezgisel ve sürükleyici bir tecrübeler kümesi olarak tanımlanabilir: Paylaşılan bir çevrimiçi alanda fizikî, artırılmış ve sanal gerçekliğin yakınsaması.

Metaverse’in birinci örneği, 1992’de yayınlanan Snow Crash isimli bir bilimkurgu romanında bulunur; burada meta ve cihan, bir metaverse oluşturmak için birleştirilir ve burada karakterlerin alternatif bir hayat sürmesi anlatılır.

Aslında, metaverse’in gerisindeki kavram ve ideoloji, o vakitten beri temel olarak sinemalar ve oyunlar aracılığıyla kullanılmaktadır. Örneğin, bir teori, oyuncuların 2B ortamlarda toplandığı ve birbirleriyle etkileşime girip oynadıkları Roblox, Minecraft ve Fortnite üzere tanınan oyunları iten temel bir metaverse olduğunu belirtir.

Second Life, aslında 20 yaşında olan metaverse tabanlı bir toplumsal ve oyun platformunun çok düzgün bir diğer örneğidir!

Apple, Sony, Facebook, Google, Microsoft ve öbürleri üzere en büyük teknoloji şirketlerinden kimileri, AR/VR kulaklıkların, akıllı telefonların, şahsî bilgisayarların güçlerini birleştirerek internetin bir sonraki sürümünü oluşturmak için milyarlarca dolar harcıyor. Ve son kullanıcılara sürükleyici bir tecrübe sağlamak için bulut kontaklı sunucular ve sanal bir ortamda yahut bir metaverse’de buluşmayı, etkileşimi ve iş yürütmeyi mümkün kılıyor.

Bir Metaverse’nin üç ana özelliği

Bir varlık, şu üç özelliği yerine getirdiğinde metaverse olarak tanımlanabilir:

  • Fiziksel ve sanal dünyaları birleştiren 360 derecelik bir dijital ortam
  • Finansal süreçleri yürütmek için tam teşekküllü bir iktisada sahip dijital bir ortam
  • Ve birlikte çalışabilirlik: Bir metaverse’den başkasına sıkıntısız bir halde geçme yeteneği ve fonksiyonelliği.

Bu tıpkı vakitte metaverse’in demokratik tabiatını da gösterir: Bu, tek bir kuruluşa ilişkin olabilecek bir varlık yahut teknoloji değildir, lakin merkeziyetsiz bir halde birkaç kuruluş tarafından toplu olarak oluşturulacak, yönetilecek ve optimize edilecektir.

Metaverse’in muhtemel iş uygulamalarının bu kadar heyecan verici ve daha evvel hiç görülmemiş olasılıklarla dolu olmasının nedeni de budur.

Metaverse Nasıl Girilir?

Şu anda, bir metaverse sadece VR yahut AR kulaklıkları aracılığıyla erişilebilir, lakin erişilebileceği platform akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, ferdî bilgisayarlar, oyun konsolları yahut tabletlerden oluşur.

Çok yakında, daha yeni donanım yenilikleri getirilebilecek, burada bir metaverse akıllı gözlükler aracılığıyla da erişilebilir.

Bununla birlikte, bir metaverse’nin kapsamı ve olasılıkları hakkında epey net olan bir nokta: gerçek hayatımıza uygun ve paralel olacak sanal, dijital bir dünya olacak. Gerçek konutlarımızı, ofislerimizi, alışveriş merkezlerimizi, otoyollarımızı, organizasyonlarımızı ve daha fazlasını taklit eden sanal bir dünya hayal edin.

Büyüleyici bir halde, metaverse fizikî ve sanal dünyaları örtüştürecek ve büsbütün yeni bir cihan yaratacaktır: Beşerler metaverse’de bir kesim arazi satın almak için şimdiden milyonlar harcıyor ve hatta birtakım ülkeler metaverse’de elçilikler açmayı planlıyor!

Metaverse’in Kullanım Alanları

Şimdi, direkt bahse dalalım ve metaverse kelam konusu olduğunda gerçek, pratik ve güçlü iş uygulamalarının gibisi görülmemiş imkanlarını keşfedelim.

1. Gelişmiş Toplumsal Medya Deneyimi

“Embodied Internet” Meta’nın (eski ismiyle Facebook) kurucusu Mark Zuckerberg’in Ekim 2021’de hissedarlara yazdığı mektupta kullandığı tabirdir. Metaverse ana akım haline geldiğinde Toplumsal Medya tam olarak buna dönüşecektir.

Şu anda Facebook, Instagram, Whatsapp vb. şimdiki toplumsal medya platformları, kullanıcıların sırf bir ekran ve orada görüntülenen içeriği gördüğü 2B platformlardır. Etkileşim ‘beğenme’, ‘yorum yapma’ yahut ‘paylaşma’ ile sonludur ve metaverse devreye girdiğinde kökten değişecektir.

AR ve VR dayanaklı metaverse ile toplumsal medya, tıpkı gerçek dünyada olduğu üzere gerçek vakitli etkileşimler ve toplantılarla sürükleyici hale gelecek. Toplumsal medya, sırf temas kurulacak bir ekran yerine, insanların yahut daha doğrusu kullanıcıların avatarlarının etkileşimde bulunacağı, bağlantı kuracağı ve üç boyutlu bir dünyayla meşgul olacağı gerçek dünyayı kopyalayacaktır, tıpkı toplumsal medyanın gerçek dünyada olduğu üzere.

2. İş Bağlantısı ve Optimize Edilmiş Verimlilik

Metaverse, daha evvel hiç görülmemiş yenilikler ve atılımlarla iş bağlantısı ve üretkenlik alanında bir ihtilal başlatacak. Şu anda Zoom, Microsoft Teams ve Google Meet üzere en tanınan iş bağlantı kanalları, görüntü ve ses aracılığıyla 2D irtibat modu sağlıyor.

Tıpkı gerçek hayatta gerçekleşen bir iş toplantısı üzere, hologram tabanlı gerçek vakitli bağlantının etkinleştirileceği metaverse ile bunlar geçmişte kalacak. Örneğin, bir kişinin tam gelişmiş bir hologramı önünüzde oturacak, etkileşime girecek ve sizinle gerçek bir insan üzere bağlantı kuracaktır. Yahut diyelim ki, bir emlak şirketi, ticari ve konut projelerinin gerçekçi bir sanal tipini mümkün kılacak, burada konuklar nitekim daireye yahut ofise girecek, bileşenlere dokunacak ve hissedecek ve gerçek bir ziyaret üzere alanı ve boyutları deneyimleyecek.

Bunun imalat, toptan satış, emlak, kurumsal toplantılar ve daha fazlası üzere bölümlerde muazzam tesirleri vardır. Toplantılar ve seminerler gerçekçi, gerçek vakitli ve gerçek, yüz yüze bağlantıya çok misal hale geleceğinden, konuttan çalışmak bile bağlantı ve üretkenlik açısından bir bakış açısı değişikliğine şahit olacaktır.

3. Sürükleyici Satış ve Pazarlama

Gelişmiş toplumsal medya ve optimize edilmiş iş bağlantısı ile tüm satış ve pazarlama süreci, iş büyümesini her istikametten hızlandıracak inanılmaz bir dönüşüme şahit olacak.

Milyonlarca kullanıcı yahut avatar tarafından gerçek vakitli olarak görülen sanal otoyollarda ve otoyollarda sanal panolar ve reklam panoları hayal edin ve işletmeler bu reklam alanlarının haklarını elde etmek için sahiden para harcıyor! Yatırımcılar aslında metaverse gayrimenkul satın aldıkları ve sanal varlıklarını para kazanmak için güçlendirdikleri için bu artık bir kurgu değil.

Pazarlama içeriğinin oluşturulması, dağıtımı ve tüketimi metaverse ile sonsuza kadar değişecek. Çevrimiçi kullanıcılar yahut bir metaverse’de avatarlar için halihazırda mevcut olan çok sayıda data noktasıyla, markalar eserlerini özelleştirilmiş, bireye özel bir formda büyüleyici sonuçlarla pazarlamak için daha âlâ bir pozisyonda olacaklar. Eser ve hizmetlerin hedeflenmesi ve pozisyonlandırılması o kadar yanlışsız olacaktır ki, her metaverse kullanıcısı kendi özel tercihlerine ve seçimlerine dayalı pazarlama kampanyaları deneyimleyecektir.

Markalar kendi metaverse mağazalarını kurabilir ve dünyanın her yerinden kullanıcıları sanal olarak ziyaret etmeye ve eser ve hizmetleri sanal olarak kullanma, denetim etme ve ultra aracılığıyla hissetme seçenekleriyle gerçek vakitli olarak deneyimlemeye davet edebilir.

4. İhtilal Yaratan Çevrimiçi Eğitim

Pandemi, çevrimiçi eğitimi ana akım haline getirmeye zorladı, lakin görüntü konferans platformları aracılığıyla eşzamansız öğretim modunun mevcut ortamı o kadar kullanıcı dostu ve üretken değil.

Metaverse bunu değiştirecek.

Metaverse ile öğrenciler artık kendi dijital avatarlarını oluşturabiliyor ve gerçek dünyadaki üzere derslere katılabiliyor, öğretmenlerden çarpıcı bir netlik ve derinlikle öğreniyor ve öğreniyor. Metaverse, sınıf arkadaşlarıyla gerçek vakitli olarak etkileşim kurmak, işbirliği yapmak ve etkileşim kurmak için değil, tıpkı vakitte kavramları pratik olarak öğrenmek ve teorileri anlamak için grafik ağır sanal platformlar ve dijital platformlarla beslenen sürükleyici bir öğrenme tecrübesini özgür bırakacak, tahminen de sahiden daha uygun birkaç seviyede hayat.

Üç boyutlu öğrenme araçları, görselleştirilmiş öğrenme yardımcıları ve en uygun profesörlere ve öğretmenlere bir tıklamayla erişim sayesinde, çevrimiçi eğitim metaverse ile ihtilal yaratacak.

5. Fütüristik Blok Zinciri Uygulamaları

Her ikisi de blokları oluşturmak için birebir temel teknolojiye sahip olduğundan, blok zincirinin meta datayı nasıl tamamlayabileceğine ve güçlendirebileceğine dair büyüleyici bir olay çalışması haline geliyor.

Blockchain, Bitcoin, Ethereum ve öbür dijital para ünitelerini oluşturan ve ayrıyeten NFT’ler yahut başka ismiyle eşsiz token’lar ve blok zinciri oyunları yaratan teknolojidir.

Bu teknolojiler, pratik, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir sanal iktisat geliştirmek için bir metaverse’ni kurucu blokları olabilir; burada para üniteleri üzere prestiji para kullanımına gereksinim duyulmaz. Takas sistemlerinin çok gelişmiş bir kombinasyonu ve blok zinciri tabanlı teknolojiler aslında meta datayı genişletmek ve güçlendirmek ve sonsuza dek yeni ufuklara genişleyen paralel bir Cihan yaratmak için katalizör olabilir.

6. Cümbüşün Geleceği

Önümüzdeki günlerde, metaverse’in tam merkezinde yer alan, daha evvel hiç görülmemiş yeni bir cümbüş sanayisine şahit olabiliriz: Milyonlarca avatarın katıldığı, her biri bir giriş için fiyat ödeyen ve canlı performansları deneyimleyen sanal konserler hayal edin.

Örneğin sanal gerçeklik tema parkları, dünyanın dört bir yanından kullanıcıların konutlarından çıkmadan eşsiz sürüşlere katılabileceği, katılabileceği ve deneyimleyebileceği bir metaverse’nin bir öbür değerli uygulaması olabilir.

Aynı şey spor için de geçerlidir: Gelişmiş ve adil spor bahisleri ve daha ziyadesiyle metaverse içinde eşsiz rekabetçi sporlar düzenlenebilir.

Bu pratik ve güçlü iş uygulamaları yalnızca bir başlangıç. Tam teşekküllü, güçlü özelliklere sahip, sürükleyici bir metaverse hakikaten oluşturulduğunda, e-ticaret, hukuk sanayisi, üretim, perakendecilik, kitaplar, sinemalar üzere tonlarca diğer iş uygulamasına şahit olabiliriz.

Son Kelamlar

Metaverse hâlâ geliştirme evresindedir ve en düzgün metaverse uygulamalarını makul bir sıra yahut sıralamada belirlemek için çok erken. Şu an itibariyle, metaverse tabanı teknolojileri farklı sanayilerde yeni dijital dönüşüm dalgalarına güç veriyor. Tıpkı vakitte, VR, AR ve XR üzere metaverse teknolojileri, sanayinin en düzgün uygulamaları ve iş modellerine ait klâsik bakış açılarını dönüştürüyor.

Örneğin, VR, sınıflarda ve işyerlerinde öğrenme tecrübelerini değiştirme potansiyeline sahiptir. Öte yandan, sanal emlak tipleri üzere meta data deposunun mevcut birçok uygulaması, gelecekte metaverse’nin büyüme potansiyelini gözler önüne seriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Metaverse’in Geleceği: Metaverse’in Kullanım Alanları

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yorum Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!