Ripple (XRP) Fiyatını Aşağıya Çeken Kişi Yine Değişmedi

tarafından
36
Ripple (XRP) Fiyatını Aşağıya Çeken Kişi Yine Değişmedi

Ripple (XRP) fiyatı son 24 saat içerisinde en sert gerileyenlerden birisi oldu. 0,509 dolara kadar düşüp yaklaşık %11 değer kaybeden XRP fiyatı, son 2 saatte ise yeniden toparlanma sinyalleri vermeye başladı. Bu düşüşün temel sebebi Bitcoin’in (BTC) bir anda 17.000 dolar bandına gerilemesi olsa da XRP bazında da önemli etmenler bulunuyor.

XRP Fiyatının Tek Düşüş Sebebi Bitcoin Değil

XRP fiyatının hem Bitcoin’in hareketi hem de kurucu ortaklardan Jed McCaleb’in cüzdanına transfer edilen yüklü XRP’lerden sonra gerilemesi hiç de şaşırtıcı olmadı. Ripple’ın bir zamanlar en önemli isimlerinden olan McCaleb, projeden ayrıldığından beri yüklü olarak XRP satışı yapıyor.

Whale Alert tarafından aktarılan bilgilere göre ise Ripple kısa süre önce Jed McCaleb’e yine yüklü miktarda XRP gönderdi. Tek bir işlemde 266.305.310 milyon XRP gönderildiği görülüyor. McCaleb ise hiç zaman kaybetmeden bunları satmaya başladı. Bithomp verilerine bakıldığında McCaleb’in çoktan 30 milyona yakın XRP satışı yaptığı görülmekte. Bu miktar yaklaşık olarak 18 milyon dolara tekabül etmekte ve kesinlikle küçümsenemeyecek kadar fazla.

Bitmex’te bitcoin ve XRP ile 100 katına kadar kaldıraçlı işlemi %10 komisyon indirim avantajıyla bu linkten üye olarak yapabilirsiniz.

McCaleb’e XRP Yağmuru

McCaleb’in buna ek olarak 1 Aralık tarihinde cüzdanına gönderilen 113 milyon XRP’ye de erişimi duruyor. Yani yapılan yüklü satış öncesinde McCaleb’in elinde toplam 379 milyondan fazla XRP bulunuyordu. Eğer ünlü kurucu bunları bir anda toplu şekilde satma kararı alırsa XRP fiyatında yine sert bir düşüş görülebilir.

McCaleb’in bunun gibi toplu satışlardan ise kaçınacağı tahmin ediliyor. Yapılan toplu satışlar fiyatı bir anda baskılayıp aşağıya çektiği için bu durum ünlü kurucunun yararına olmuyor. McCaleb bunun yerine fiyat yükseldikçe tepe noktalardan satış yaparak hem daha fazla kazanç elde ediyor hem de fiyat düştüğünde geri çıkacağından emin oluyor.

Elindeki XRP’ler Ne Zaman Bitecek?

McCaleb’in elindeki XRP’lerin ise bu şekilde satmaya devam etmesi durumunda 2021 yılının sonuna kadar bitmeyeceği öngörülmekte. Elinde milyarlarca XRP bulunduran ünlü ismin XRP topluluğunda pek sevilmediği ise bilinen bir gerçek. Ripple kadrosundan ayrılıp rakip kripto para projesi Stellar Lumens’i hayata geçiren McCaleb, uzun bir süre daha XRP yatırımcılarının “en çok konuştuğu kişi” olacak gibi gözüküyor.

XRP fiyatının şu an itibarıyla toparlanmaya başlaması ise McCaleb’e yeni satışlar için yol açabilir.