Uniswap (UNI) Coin Nedir, Yorum

tarafından
41
Uniswap (UNI) Coin Nedir, Yorum

Uniswap (UNI) Nedir?

Otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcısının örneği olan Uniswap, Kasım 2018’de piyasaya çıktı, sadece DeFi protokollerinin popülerliği ve ona bağlı token ticaretindeki yükseliş yardımıyla bu yıl içinde kayda kıymet ölçüde ilgi topladı.

Uniswap, geleneksel borsalardaki örneklerine kıyasla token ticaretinin verimliliğini artırmanın yanı sıra işlemlerin otomatik biçimde gerçekleşmesini ve token sahibi her insana tamamen açık bir platform sunmayı hedefliyor.

Uniswap, otomatikleştirilmiş çözümlerde likidite sorunlarını çözerek daha fazla verimlilik oluşturuyor ve erken dönem merkeziyetsiz borsalarda karşılaşılan sorunlardan kendini sıyırıyor.

Uniswap, Eylül 2020’de kendi yönetişim tokeni olan UNI’yi geliştirdiği şeklinde, protokolün eski kullanıcılarına bu tokenleri ödül olarak vererek bir adım daha ileri gitti. Bu hamle kullanıcılara hem kar potansiyeli sağladı, aynı zamanda merkeziyetsiz varlıkların çekici kılan, kullanıcıların protokolün geleceğini şekillendirmelerine de olanak tanıdı.

Uniswap (UNI) Yorum

Uniswap, DeFi alanına likidite oluşturmak, dolayısıyla alım satım ve ticaretin sağladığı değer için var.

Aktif şekilde kullanılan AMM çözümlerinden önde gelen protokol, otonom borsa için geliştirilen (X * Y = K) formülüyle çalışıyor. Kurucu Hayden Adams, kendini formülün Uniswap’a özel uygulamasının mucidi olarak tanımlıyor, Bu durum uniswap’ı farklı kılan noktalardan biri.

Bir diğer farklı nokta Uniswap bir tek merkeziyetsiz bir borsa değil; Uniswap, EtherDelta gibi platformların yaşadığı likidite sorunları da çözmeye çalışan bir protokol.

Piyasa yapım sürecini otomatikleştirerek, riski sınırlandırarak ve tüm taraflar için masrafları azaltarak etkinliği teşvik ediyor. Mekanizma ek olarak kullanıcılar için kimlik zorunluluklarını kaldırıyor ve teknik açıdan hepimiz, her token çifti için likidite havuzları oluşturabiliyor.

Uniswap’a gore kendi yönetişim tokenleri (UNI), “Uniswap’ın yıkılmaz ve otonom niteliklerini kusursuz halde korumaya devam ederken, ağın sahibinin topluluğun kendisi olduğu ve kendi kendini sürdürebilir altyapı ile yüceltmek” çarpıcı sözıyla hayata geçirildi.

Uniswap Kurucusu Kim?

Uniswap, Ethereum üzerinde yer alan geniş kitleye AMM’leri tanıtmak amacıyla ortaya atılan bir plan olarak kullanıma açıldı. Platformu hayata geçiren isim, Ethereum geliştiricisi Hayden Adams.

Adams, Uniswap’a son şeklini verirken çeşitli projelerde çalışmayı sürdürdü. Ethereum ağının geliştiricisi Vitalik Buterin tarafından proje hakkında direkt bilgilendirildi. Hatta Unipeg olarak bilinen protokolün isim babası da Buterin’in ta kendisi.

Adams, Uniswap platformu için asıl esinın Buterin’in kendi blog gönderilerinin birinden geldiğini de söyledi. Ethereum ağına odaklanma fikrinin, 2017 senesinde bir arkadaşının onu araştırmaya ve protokolü anlamaya ikna etmiş olduğu vakit kafasında canlandığını vurguladı.

Piyasada Kaç Uniswap (UNI) Coin Var?

Uniswap’ın yönetişim tokeni UNI’nin toplam arzı 1 milyar birim. Bu tokenler dört yıl süresince elde edilebilecek. Peşinden Uniswap, ağ katılımını sürdürmek için yüzde 2’lik bir “daimi enflasyon oranı” getirecek.

Mevcut durumda UNI token dağılımı şu şekilde: Uniswap topluluk üyelerine, başka bir deyişle kullanıcılara yüzde 60, ekip üyelerine yüzde 21,51, yatırımcılara yüzde 17,8 ve danışmanlara yüzde 0,69. Son üç sınıfa yapılacak dağıtım, dört yıl sürecek yürürlüğe koyma programına gore gerçekleşecek.

Çoğu token katılımcılara dağıtılmak üzere hazırlanırken, 1 Eylül 2020 tarihinden önce Uniswap protokolü ile işlem icra eden kullanıcılar toplam arzın yüzde 15’lik kısmına haiz olabiliyorlar. Bu orana, aslabir vakit başarılı olmamış işlemler oluşturan kullanıcılar da dahil. Gerekli şartı yerine getirmiş kullanıcılar 400 UNI sahibi olma hakkına erişiyor.

Uniswap Ağı Güvenli mi?

Uniswap tecim için kullanılan merkeziyetsiz bir protokol ve UNI ise müessese içi yönetişim tokeni. UNI bir ERC-20 tokeni, bu da çalışmak için Ethereum’a ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor.

ERC-20, aslına bakarsan Ethereum ağının gücünden gelen güvenlik hususlarıyla birlikte yalnız tokenler için bir kurallar dizisi tanımlar. Örneğin sıkışıklık, işlemleri gerçekleştirmek için gerekli gas fiyatını yükseltebilir, böylece tüm katılımcıları etkileyen gecikmelere ve anormal yükseklikte işlem ücretlerine yol açabilir.

Ek olarak akıllı sözleşmeler DeFi yatırımcılarının para kaybetmelerine yol açabilecek güvenlik problemlerına sebep olabilir; hatta güz 2020 itibarıyla siber korsanlar, ömürlerinin hemen hemen başlangıcında olan DeFi’lerden milyonlarca dolar çalmayı başardı.

Uniswap (UNI) Nereden Alınır?

Uniswap protokolünün yönetişim tokeni UNI; önde gelen borsalar üzerindeki öteki kripto para birimleriyle, durağan değerli kripto paralarla (stablecoin) ve itibari para birimleriyle alınabilir, değiş tokuş için kullanılabilir.

Bu platformlar arasında Binance, OKEx ve Coinbase Pro gibi isimlerin yanı sıra tahmin edileceği üzere Uniswap’ın kendi protokolü de içeriyor.