Uniswap (UNI) v3 Yarın Geliyor!

tarafından
36
Uniswap (UNI) v3 Yarın Geliyor!

Geçtiğimiz Mayıs ayında 2. sürümüne yükseltilen Uniswap, protokolünün 3. sürümünü yayınlamayı hedefliyor. Bu, kullanıcılara sağladıkları likidite üzerinde daha fazla kontrol vermeyi ve daha riskli işlemler için daha fazla avantaj sunmayı vaat ediyor.

Uniswap, insanların Ethereum ağı üzerinden çalışan tokenleri takas etmesine izin veren en popüler Ethereum tabanlı DEX’tir. Uniswap’in kendisi bir AMM’dir. Yani emir alıp satmak yerine varlıkları fiyatlandırmak için algoritmalara güvenir.

Platform kullanıcıları, sahip oldukları tokenları kilitleyerek likidite sağlarlar. Diğerleri tokenları ödünç alabilir ve likidite sağlayıcılarına faiz ödeyebilir.

Uniswap v3’ün amacı, platformu şimdiye kadar tasarlanmış en esnek ve en verimli AMM olmak.

Üç Yeni Özellik

DEX‘in bu versiyonla birlikte üç yeni özelliğe kavuşacağı vurgulandı.

İlki “concentrated liquidity”. Uniswap Mart ayında yayınladığı basın bülteninde, “Otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları, geçmişte tüm [likidite sağlayıcılarının] aynı stratejileri paylaşmasını ve 0’dan sonsuza kadar tüm fiyat eğrisi boyunca sermaye yatırmasını zorunlu kıldı,” “Bunu yaparken, gelecekteki fiyat hareketlerine ilişkin bireysel beklentileri hesaba katmakta başarısız oldular.” Concentrated liquidity’in neticesi, yatırımcıların sonuçlara ulaşmak için hat üzerine çok fazla sermaye koymak zorunda kalmamasıdır.

İkinci bir özellik olarak Uniswap, daha fazla ücret katmanı eklemeyi planlıyor. Böylelikle trader’lar, bir işlemin başlatıldığı ve yürütüldüğü zaman arasında fiyatları değiştirmeye meyilli olan değişken varlıklarla işlem yaparken risk seviyelerini belirleyebiliyor.

Son olarak, fiyatın güncel olmasını sağlayan ve dolayısıyla kötü veriler tarafından yanma riskini azaltan “daha kolay ve daha ucuz” oracle’ları tanıtıyor.

Bu özellikle yeni başlayanlar için pek bir anlam ifade etmeyecek. Ancak Uniswap’in belirttiği gibi deneyimli DeFi trader’ları için oldukça önemli özellikler söz konusu.