Yeni GameStop Olayı: Bu Altcoin Short Squeeze’le Uçuyor!

tarafından
16
Yeni GameStop Olayı: Bu Altcoin Short Squeeze’le Uçuyor!

Kripto kredi platformunun iflas riski, CEL fiyatında %70’lik düşüşe neden oldu. Celsius Network’ün mahallî kripto para ünitesi olan CEL, akabinde kısa müddette toparlanarak 19 Haziran’dan bu yana neredeyse 4x yaptı. Altcoin üzerindeki short baskısı şimdilik Twitter topluluğu tarafından karşılanıyor.

Celsius (CEL), GameStop gibisi bir ‘short squeeze’ olayının ortasında %300 yükseldi

Yorumcoin.com analizlerinde yer verdiğimi üzere Celsius, 19 Haziran’da 0,67 dolardan 21 Haziran’da 1,59 dolara yükseldi. Tıpkı periyotta altcoin piyasasının %12,37’lik yükselişine kıyasla %180’lik bir artış yaşadı. Bilhassa, Twitter kripto analisti PlanC’nin paylaşımları tesirli oldu. Planc, Celsius’un koordineli bir atağa uğradığını kaldığını kanıtlayabilen herkes için 20 milyon dolarlık ödül açıkladı. Bunun akabinde CEL fiyatında ralli başladı. Bu da kripto kredi firmasının geçen hafta para çekme süreçlerini askıya almasına neden oldu.

Duyuru Twitter’da çılgınlığa yol açtı

Bu esnada, birçok hesap Twitter bio’larına #CelShortSqueeze hashtag’i yerleştirdi. Böylelikle CEL’in düşeceğine bahse giren yatırımcıları hedefleme niyetlerini yansıttı.

Hashtag, Twitter’da ABD’de daha yüksek trenddeydi. Bu ortada, Google Trends tarafından izlenen bilgilere nazaran, “CEL short squeeze” anahtar sözü için yapılan internet sorguları da 12 Haziran ile 18 Haziran ortasında 100 puana ulaştı.

“Trend” etiketi ve anahtar söz, day trader’ların toplu olarak CEL satın aldıklarını ve böylelikle fiyatını üst hakikat ittiğini ima ediyor.

Bu nedenle, “short” durum alan yatırımcılar, yani CEL’i daha düşük bir fiyattan satın alma beklentisiyle ödünç alıp satan yatırımcılar, short durumlarını “kapatmak” yerine daha yüksek bir fiyattan geri almak zorunda kaldılar. Sonuç olarak, kelamda “short squeeze” başarılı oldu. Böylelikle büyük bir CEL rallisine yol açtı.

Altcoin projesine yönelik baskı, Ocak 2021’deki GameStock çılgınlığını hatırlatıyor

Burada, Reddit kullanıcıları örgütlenerek hedge fonlarına karşı durum aldılar. Melvin Capital ve başka hedge fonlarının short konumlarına ziyan vererek kar elde ettiler. Bununla birlikte şirketlerin milyarlarca dolar ziyan etmesine neden oldular.

İflas riskleri devam ediyor

Geçen yıl 20 milyar doların üzerinde dijital varlığı yöneten Celsius, artık iflas riskiyle karşı karşıya. Bunun nedeni, müşterilere kripto para yatırmalarında çok yüksek getiri (%18’e kadar) ödeyememesidir. Web sitesine nazaran, Celsius’un Mayıs ayında, 2022’nin başında elindekinin neredeyse yarısı olan sırf 12 milyar dolarlık varlığı vardı. Firma daha sonra idare altındaki varlıklarını açıklamayı bıraktı.

CEL, Celsius ekosisteminde faiz getirisi ve borçları geri ödemek için kullanılan mahallî kripto para ünitesidir. Şu anda Nisan 2021’deki ATH düzeyi olan 8 doların neredeyse %84 altında süreç görüyor. Bu nedenle, aşağı istikametli baskı altında kalmaya devam ediyor.

Aşağıdaki Fibonacci düzelme grafiğine nazaran, CEL/USD bugün aralık direnç düzeyi 1,95 doları tekrar test etti. 1,7 dolardan gelen satıcılar CEL fiyatını tekrar 1.29 dolara çekti.

Bu düzeyin üzerinde başarılı bir kırılma, sonraki amaç olarak CEL fiyatını 3.11 dolara yönlendirecek. Başka yandan bir geri çekilme, analist Yashu Gola’ya nazaran fiyatı bugünkü fiyattan %73 düşüşle mevcut aralık takviyesi olan 0.34 dolara düşürebilir.