ABD’li Senatörler, Uzun Vakittir Beklenen Kripto Tasarısını Yayımladı

tarafından
44
ABD’li Senatörler, Uzun Vakittir Beklenen Kripto Tasarısını Yayımladı

Önde gelen ABD’li senatörler, kripto varlıklar için kapsamlı bir çerçeve belirleyen yasa tasarısını yayımladı.

ABD’li Senatör Cynthia Lummis ve Senatör Kirsten Gillibrand, beklenen kripto varlık yasa tasarını açıkladı. Tasarı, dalın nezaretinde SEC yerine CFTC’yi tercih ediyor ve kripto varlıklarla bir şeyler satın almaktan kaynaklanan vergi telaşlarını gidermeyi amaçlıyor.

Tasarı vatandaşları 200 doların altındaki süreçlerde vergiden muaf hale getirerek küçük ölçekli mal ve hizmet satın alımlarını vergi yükümlülüğünden kurtaracak. Ayrıyeten Emtia Vadeli Süreçler Komisyonu’na (CFTC) yeni yetkiler verecek ve stablecoinler için de federal bir çerçeve belirleyecek.

Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası isimli tasarı, Lummis’e göre “dijital varlık piyasalarını denetlemekle vazifeli kurumlar için düzenleyici netlik yaratacak, stablecoinler için güçlü, özel bir düzenleyici çerçeve sağlayacak ve dijital varlıkları mevcut vergi ve bankacılık maddelerimize entegre edecek.”

Ek olarak, kripto menkul değerleri ve emtialar ortasındaki farkı tanımlayacak ve token piyasaya sürenlerin “varlığın gayesine ve tüketiciye ilettiği haklara yahut yetkilere” dayalı olarak neyi piyasaya sürdüklerini evvelden bilmelerini sağlayacak.

Geçtiğimiz günlerde Coinbase’in SEC’ye bildirimi ile ortaya çıkan iflas tartışmalarını da ele alan tasarı, şirketin iflas etmesi durumunda müşterilerin varlıklarının nasıl ele alınacağına dair “gerekli yasal netliği” de sağlamayı amaçlıyor.

Lummis ve Gillibrand’ın bu tasarısının bir diyalog başlatmak için değerli olduğu kaydedilirken başka taraftan bunun gelecek yıla kadar sonuçlanmayabileceği belirtiliyor.