Bugün Açıklanıyor: Altın, BTC ve SHIB Bu Gelişmeye Kilitlendi!

tarafından
45
Bugün Açıklanıyor: Altın, BTC ve SHIB Bu Gelişmeye Kilitlendi!

Bugün altın ve Bitcoin (BTC), altcoin’lerin yer aldığı kripto para piyasasını etkileyebilecek bir gelişme yaşanacak. Saat 15.30’da, ABD enflasyon verisi açıklanacak. Pekala, beklentiler ne istikamette? Bitcoin ve altın nasıl etkilenebilir? Ayrıntılar yazımızda…

ABD’de enflasyon verisi açıklanacak: Neler olacak?

ABD’de enflasyon bilgileri, yatırımcılar tarafından geniş çapta takip ediliyor, zira enflasyon bilgileri neredeyse tüm piyasaları etkileyebiliyor. Yorumcoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere son açıklama Mayıs ayında yapılmıştı. Nisan ayındaki enflasyon dataların açıklanmasıyla da  kripto para üniteleri kısa vadeli değişimler yaşamıştı. Bu nedenle yatırımcılar, dataların ne vakit açıklanacağını merak ediyor ve buna nazaran durum almayı bekleniyor.

ABD enflasyon verisi, en son 11 Mayıs’ta açıklanmıştı. Nisan ayındaki enflasyonun, beklentilerin üzerinde çıktığı belirlenmişti. Bugün 15.30’da açıklanacak olan dataların nasıl geleceği ve piyasaların nasıl etkileneceğini ise vakit belirleyecek.

İnsanlar altın yatırımına mı yöneliyor?

ABD enflasyon bilgilerinin piyasaları nasıl etkileyeceği konusu yatırımcıların başını meşgul ederken, bir ekonomist olan Hatice Kolçak, mevzuya yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bilindiği üzer altın ve dolar, geçtiğimiz gün boyunca artış yaşadı. Dolar 17 lirayı, gram altın ise 1.000 lirayı aştı. Hatice kolçak, dolarda 17 düzeyinin sürpriz olmadığını tabir ederken, bunun ne kadar dayanacağının daha değerli bir soru olduğunu düşünüyor.  Hatice Kolçak, iddialarında aşağıdaki sözleri kullanıyor:

Bütün dünya diken üstünde ABD enflasyonu için bekliyor. Zira yüksek bir enflasyon dolar endeksini körükleyecek ve Fed’in daha sıkı bir faiz siyaseti ihtimalini gündeme getirecek. Piyasalarda aşağı üst hareketlilikler olacaktır.

Bunun dışında döviz ve emtiada ortalığın karışacağını aktaran uzman, önümüzdeki Pazartesiye kadar süreç yapmak için uygun bir vakit olmadığını aktarıyor. Yatırımcıların bekleme modunda olması gerektiğini ve elindeki yatırımları muhafazası gerektiğini düşünüyor.

Bitcoin ve SHIB üzere kripto paralar nasıl etkileniyor?

Enflasyonun nasıl ilerlediğini ölçmek için kriterlerden biri olan TÜFE bilgileri, klasik olarak hem kripto içinde hem de ötesinde piyasa volatilitesine neden olabiliyor. Birçoğu için soru, jeopolitik tansiyonlar ve salgın tehlikesi devam ederken, enflasyonun daha ne kadar daha yükseğe çıkabileceği üzere görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, fiyatların artması nedeniyle FED’in faiz artırımları da inceleme altında.

En azından bu yıl yayınlanan datalara bakıldığında Mayıs ayında açıklanan Nisan ayı tüketici endeksinin, bilhassa beklenenlerden yüksek düzeyde gelmesi nedeniyle BTC ve SHIB üzere kripto paralar üzerinde olumsuz bir tesire neden olduğu söylenebilir. Lakin elbette, fiyat hareketlerini vakit gösterecek.