Coin Yakmak Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para ünitesi yakma, kullanıcıların token’ları sirkülasyondan çıkarabildiği ve kullanılan token sayısını azaltan süreçtir. Tokenler, tokenleri almak dışında süreçler için kullanılamayacak bir cüzdan adresine gönderilir. Cüzdan ağın dışında ve tokenler artık kullanılamaz.

Kısa Kısa

Bir kripto para ünitesini “yakmak”, sırf onları alabilen bir hesaba bir token gönderme hareketini tabir eder.

Kripto para ünitesini yakmak için kullanılan cüzdan adreslerine “burner ” yahut “eater” adresler denir.

Yakma aksiyonu, mevcut arzdan tokenleri tesirli bir biçimde kaldırır ve bu da dolanımdaki sayıyı azaltır.

Coin Yakmak Nedir?

Kripto paralar kullanıcılarına, para göndermek ve almak için kullanılan bir adres atanır. Adresi bir e-posta adresi üzere düşünebilirsiniz. Bu e-posta adresine erişiminiz olan her yerde e-posta gönderebilir ve alabilirsiniz. Bir kripto para ünitesi adresi benzeridir; kripto para ünitesi ağı, bu adresi sizinki olarak tanır ve süreçler için kullanır.

Kripto para, sadece para alabilen bir cüzdan adresine bir token gönderildiğinde “yakılır”. Bu adreslere “eater” yahut “burner” adresler de denir. Kripto para cüzdanlarında, içinde sakladığınız tokene erişmenizi sağlayan özel anahtarlar bulunur; fakat, yazıcı adreslerinin özel bir anahtarı yoktur, bu da tokenlerin sonsuza kadar gittiği manasına gelir.

Neden Coin’ler Yakılır?

Kullanılabilirliği ve pahası ayarlamak için bir varlığın dolanımdan kaldırılması yeni bir kavram değildir. Örneğin, merkez bankaları, o para ünitesinin satın alma gücünü ayarlamak için sirkülasyondaki para ölçüsünü ayarlar. Kripto para ünitesini yakmanın birkaç pratik nedeni daha var.

Değeri Arttırmak İçin Kasıtlı Yakma

Halka açık şirketler, dolanımdaki pay sayısını azaltmak için pay geri satın alırlar. Genel olarak, bu uygulama şirketin finansal performansını artırırken payların kıymetini artırmayı amaçlamaktadır. Ne yazık ki, her vakit istendiği üzere çalışmaz ve bazen tam karşıtı tesire sahiptir. Paylar ayrıyeten bir denetim prosedürü olarak geri satın alınır ve münasebetiyle şirketin mülkiyetini elde etmek için pay satın alır.

Şimdi kripto para ünitesi tokenlerini yakmanın o belli kripto para ünitesinin bedelini artırdığına dair bir delil yok. Aksiyon, fiyatları üst ve aşağı yönlendirmede daha fazla tesire sahip olacak halde yatırımcı ve kullanıcı hassaslığını etkileyebilir.

Benzer sonuçlara ulaşmak için tokenlerin yakıldığı düşünülmektedir. Arzdaki kripto para sayısını azaltarak, yakma sürecini yapan varlıklar, tokenleri daha bedelli ve daha az erişilebilir hale getirmeyi umuyor. Kimi kripto para geliştiricileri, bu vazifeleri gerçekleştirmek için kasıtlı olarak tokenleri yakar.

Proof-of-burn (PoB) –

Proof-of-burn (PoB), tüm iştirakçi nodelerin blok zinciri ağının gerçek ve geçerli durumunu kabul etmesini sağlamak için bir blok zinciri ağı tarafından uygulanan birkaç fikir birliği sistemi algoritmasından biridir. Konsensüs düzeneği, bir sürecin geçerli olduğunu kabul etmek için birden fazla doğrulayıcı kullanan bir protokoller dizisidir.

PoB, ekseriyetle güç israfı olmayan bir çalışma ispatı sistemi olarak isimlendirilir. Madencilerin sanal para tokenlerini yakmasına müsaade verme prensibiyle çalışır. Daha sonra yakılan kripto paralarla orantılı olarak blok (mine) yazma hakkı verilir.

Kripto paraları yakmak için madenciler onları bir yakıcı adresine gönderir. Bu süreç, kripto paraları yakmadan evvel çıkarmak için kullanılan güç dışında çok fazla kaynak tüketmez ve ağın faal ve çevik kalmasını sağlar. Uygulamaya bağlı olarak, mahallî para ünitesini yahut Bitcoin üzere alternatif bir zincirin para ünitesini yakmanıza müsaade verilir. Karşılığında, blok zincirinin lokal para ünitesinde bir ödül alırsınız.

Coinlerinizi yakacak süreçleri ağa gönderebilirsiniz. Öteki iştirakçiler bloğunuz üzerinde madencilik yapabilir/yakabilir ve başka iştirakçilerin süreçlerini bloğunuza eklemek için de alabilirsiniz.

Esasen, tüm bu yakma faaliyeti ağı çevik meblağ ve iştirakçiler faaliyetleri için ödüllendirilir (hem kendi kripto paralarını hem de oburlarının kripto paralarını yakmak).

Madencilik İstikrarını Teşvik Etmek İçin Yakma

PoB sistemi, erken benimseyenler için haksız avantajlar mümkünlüğünü önlemek için, madenciliği erken benimseyenler ile yeni kullanıcılar ortasında bir istikrar sağlamak için kripto para ünitesi kripto paralarının periyodik olarak yakılmasını destekleyen bir düzenek uyguladı.

PoW aracılığıyla kripto paraların oluşturulma suratı, her yeni blok madenciliği yapıldığında azalır. Bu, madencilerin tertipli faaliyetlerini teşvik eder; madencilik birinci başladığında bir kripto para çıkarmak yerine, madenciler eski kripto paralarını yakmalı ve yenilerini çıkarmalıdır. Yeni iş ispatı madenciliği, daha fazla yaratıldıkça yeni kripto paraların madenciliğini zorlaştırdığından, birinci yatırımcıların kripto paraların çoğunluğunu elinde tutması daha sıkıntı hale geliyor.

Coin Yakmak Uygun mi Makûs mü?

Kripto para ünitesi yakma, tokenleri dolanımdan çıkarır. Kurumsal pay geri alımlarına misal formda, yatırımcı ve kullanıcı hislerine ve yeni arz ve talep dinamiklerinin fiyatları nasıl etkilediğine bağlı olarak kripto para ünitesi yahut geri tepme için yararlı olabilir.

Kripto Para Ünitesi Tokenlerini Nasıl Yakarsınız?

Tokenler, sırf token alabilen, lakin göndermeyen bir cüzdan adresine gönderilerek yakılır. Bu onları dolanımdan uzaklaştırır yahut “yakar”.

Şirketler Neden Kripto Para Yakıyor?

Genel olarak, tokenleri yakan geliştiricilerdir. Bu, teorik olarak para ünitesinin fiyatını artırmak ve ayatırımcılara yarar sağlamak için hareket eden arzı azaltır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Coin Yakmak Nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yorum Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!