Frax Nedir? FRAX Coin Ne İşe yarar?

tarafından
73
Frax Nedir? FRAX Coin Ne İşe yarar?

Frax nedir? Frax, hem varlık teminatlandırması hem de matematiksel kriptografik algoritmalar tarafından desteklenen bir sabit para protokoldür. Bu makalede Frax nedir, ne sunar, FRAX coin nedir, ne işe fayda, nasıl alınır üzere yatırımcıların merak ettiği soruların cevaplarına erişebilirsiniz. Yorumcoin.com olarak, sizin için hazırladık.

Frax Nedir? Ne İşe Fayda?

Frax, sadece uzmanlaşmış bir stablecoin olarak fonksiyon görmemektedir. Ayrıyeten, merkeziyetsiz finans (DeFi) para piyasası olarak hizmet etmeyi amaçlamaktadır. Buna nazaran Frax kullanıcıları, Uniswap’taki çeşitli ticaret çiftlerine likidite sağlayıcı (LP) tokenleri sağlayabilmektedir. Ek olarak, FRAX stabilcoin’inin basılması ve kullanılmasının yanı sıra staking yapabilmektedirler. Frax kripto protokolü iki farklı kripto paradan yararlanmaktadır. Birinci olarak, ekosistemin 1:1 ABD dolarına sabitlenen Frax (FRAX) stablecoin’i bulunmaktadır. İkinci olarak ise yönetişim ve yardımcı program tokeni Frax Shares (FXS) mevcuttur.

FRAX Coin Nedir?

Bu proje hem teminatlandırılmış hem de algoritmik modellerin özelliklerini kullanan bir sabit paraya sahip olan birincilerden biridir. Proje, tokeninin “ölçeklenebilen, inançlı, istikrarlı ve zincirleme para” olarak fonksiyon görmesini amaçlamaktadır. Bu protokolün varlıkları farklı kullanım durumlarına sahiptir. Örneğin, Frax (FRAX) bir stablecoin’dir. Buna nazaran token, 1 ABD dolarına sabit bir pahaya sahip olması için yaratılmıştır. Frax Shares (FXS) ise, yönetişim ve yardımcı program tokenidir. Böylelikle, platformun çeşitli fonksiyonlarını desteklemek için kullanılmaktadır.

Frax Nasıl Çalışır?

Proje para basma ve kullanma düzeneği, FRAX tokeninin USDC’ye sabit sabitlenmesini sağlamanın anahtarıdır. Bu, sırf teminat tokenleri (şu anda USDC sabit paraları) değildir. Birebir vakitte idare tokenleri (FXS, protokolün mahallî idare tokenleri) sağlar. Rastgele bir kullanıcı tarafından basılabilmektedir. Her tokenin yüzde oranları Frax teminat oranı (CR) ile veriliyor. Örneğin, %50 teminat oranı, 0,50 USDC ve 0,50 USD pahasında FXS sağlayarak bir dolarlık FRAX’ın basılabileceği manasına gelir. Bu sistem, bir kullanıcı FRAX’ını başlangıçta sağladıkları USDC ve FXS için kullanmayı seçtiğinde aksine çalışır. Bu durumda, %50 teminatla, kullanıcılara her FRAX karşılığında 0,50 USDC ve 0,50 USD FXS verilmektedir.

FRAX Coin Nasıl Alınır?

Frax, süreç hacmi geniş birçok kripto para borsasında süreç görüyor. Coin şu anda Hoo, Gate.io, Uniswap (V3), Hotbit üzere borsalar tarafından listeleniyor. Tokeni satın almak için bu borsalardan birine üye olmak ve kimliği doğrulamak gerekiyor. Hesaplarını eksiksiz bir biçimde oluşturan yatırımcılar, cüzdanlarına para yatırarak FRAX coin satın alabiliyor.