LUNA İçin 4 Sıcak Gelişme: Büyük Argümanlar ve SEC Var!

tarafından
19
LUNA İçin 4 Sıcak Gelişme: Büyük Argümanlar ve SEC Var!

Geçtiğimiz haftalardaki büyük çöküşünün akabinde Terra (LUNA), devasa gelişmelere sahne oluyor. Buna nazaran tanınan altcoin’de son 24 saatte 4 kıymetli olay gerçekleşti. Gelin Terra’nın lokal kripto para ünitesi hakkındaki en son yaşanan olayları birlikte inceleyelim.

Terra LUNA Classic (LUNC) için yakım teklifi

Geçtiğimiz günlerde bir LUNA yatırımcısı, tokenleri yakmak için topluluğa teklif sundu. Bunun akabinde altcoin’in fiyatında keskin bir artış ortaya çıktı. Bir müddettir Terra topluluğu, Do Kwon ve Terraform Labs’ın LUNC ve UST’yi terk ettiğinden şikâyet ediyor. Topluluğun bir LUNA yakma sistemi uygulamasına yönelik birinci talebi reddedildi. Ayrıyeten, Do Kwon ve grubu, bunun yerine Terra 2.0’ı yaratmayı seçti. Artık, bir LUNC yatırımcısının öbür bir önerisi, topluluk ve kripto pazarında dalgalanmalara neden oluyor. Teklif, arzda azalmaya ve fiyatta artışa yol açacak kolay bir LUNC yakma sistemi öneriyor.

Teklife nazaran hem alım hem de satım olmak üzere tüm LUNC süreçlerinde %1,2 vergi/yakma uygulanacak. Her süreç başlatıldığında, ilgili tokenlerin %1,2’si dolanımdan çıkacak. Böylece, LUNC tokenlerinin piyasadaki arzı daima azalacak. Fakat, toplam LUNC token arzı 10 milyar LUNC’ye ulaştığında bu yakma sistemi duracak. Teklifin oylanması şu anda devam ediyor ve seçmenlerin yaklaşık %85’i önergeyi destekliyor. Bunların destekleyenlerin toplam 133 milyondan fazla LUNA coin’i var. Bununla birlikte, oylamaya katılanların %14’ü çekimser kalırken %0,04’ü hayır oyu verdi. Tüm bunlara ek olarak, Terra grubunun teklifi onaylayıp onaylamayacağı belirsizliğini koruyor.

Terra grubuna yeni soruşturma

Terra tokenleri UST ve LUNA’nın çöküşünden bu yana, kripto projesi TerraForm Labs’ın (TFL) gerisindeki firma, topluluğunun geniş bir incelemesi altında. Ayrıyeten artık, bu inceleme ve soruşturmalara bir yenisi daha eklendi. Bir rapora nazaran, Güney Kore, TFL çalışanlarının şirketin Bitcoin (BTC) rezervini zimmetine geçirdiği argümanıyla ilgili yeni bir soruşturma başlattı. Raporu Bloomberg paylaştı. Buna nazaran, TFL çalışanları, fonları bir kripto cüzdanı aracılığıyla kendilerine ayırdı. Yetkili, kripto para cüzdanının sahibini açıklamadı. Fakat medya kuruluşu Yonhap, cüzdanın, UST’nin stabilitesini sağlayan Luna Guard Vakfı’na (LFG) ilişkin olduğunu bildirdi.

ABD mahkemelerinden Terra takımına emir

Terra’nın kurucusu Do Kwon ve şirketi Terraform Labs, hâlâ yasal çamurlu sularda. Güney Kore’de soruşturulmasının yanı sıra, Do Kwon ve TFL artık Amerika Birleşik Devletleri’nde öbür bir yasal savaş alanıyla karşı karşıya. Yorumcoin.com olarak bildirdiğimiz üzere SEC, Do Kwon’a mahkeme celbi gönderdi. Celb, New York’ta bir kripto konferansına katılmasını içeriyordu. Lakin, Terra kurucusu Do Kwon, SEC ile olan meselelerini çözmek için konferansa gitmeyi reddetti. SEC, Do Kwon ve TFL’nin, LUNA coin’in yasadışı olarak kayıtlı menkul değerler olmadığını kanıtlamasını istedi. Bunun akabinde, bir alt mahkeme de birebir kararı verdi. Lakin Kwon ve TFL kararı temyiz etti. Bunun üzerine bugün, yüksek mahkeme de kararı onayladı.

Terra (LUNA) kurucusu dolandırıcılık savlarını yalanladı

Terra’yı Do Kwon ile ortaklaşa bir biçimde kuran Daniel Shin, dolandırıcılık tezlerini reddetti. Shin, İngiliz medyasından Financial Times’a konuştu. Epeyce kısa bir açıklama yapan Shin, kısaca tüm dolandırıcılık argümanlarını reddetti. Kurucu şunları söyledi:

“Blockchain’in algoritmasında bir yanlışlık olduğunu farkında değildik. Hiçbir formda kullanıcıların paralarını zimmetimize geçirme durumu olmadı. Bu türlü bir maksadımız hiç olmadı.”