New York Mali Düzenleyicisi, Stablecoin’ler ile İlgili Bir Kılavuz Yayımladı

tarafından
59
New York Mali Düzenleyicisi, Stablecoin’ler ile İlgili Bir Kılavuz Yayımladı

New York Mali Hizmetler Departmanı (DFS), dolara endeksli stablecoin’ler için uyumluluk gerekliliklerini özetleyen bir kılavuz yayımladı.

Yayımlanan kılavuz, DFS tarafından 2018 yılından beri kullanılan gayri resmi siyasetlere dayanıyor. Kılavuz, şu anda DFS nezaretine tabi olan rastgele bir stablecoin ihraççısı ve gelecekte düzenlenecek rastgele bir firma için temel ihtiyaçları içermektedir. Eyaletin Finansal Hizmetler Müfettişi Adrienne Harris’e nazaran kılavuz, “New York’ta USD takviyeli stablecoin çıkarmak isteyen şirketler için net kriterler ortaya koyuyor”.

Kılavuzun üç ana bileşeni bulunuyor. Birinci olarak DFS tarafından düzenlenen rastgele bir stablecoin’in bir varlık rezervi tarafından tamamiyle desteklenmesi gerekiyor. İhraççılar, token’ların ABD dolarına çevrilmesi için net siyasetler belirlemeli ve inanılmaz şartların olduğu durumlarda iki gün içinde geri alma taleplerini yerine getirmelidir.

Kılavuza nazaran, dolar dayanaklı stablecoin ihraç deden şirketlerin ayrıyeten rezerv varlıklarını tescilli varlıklarından ayırması ve bu rezervleri ABD hazine bonoları ve dolar üzere makul varlık kategorilerinde tutması gerekecek.

Stablecoin’lerin ayrıyeten, idarenin savlarını aylık ve yıllık olarak doğrulayacak olan bağımsız bir yeminli mali müşavir tarafından denetlenmesi gerekecek.

Kılavuz ek olarak, bu ihtiyaçların yerine getirilmesinin mutlak uyumluluğu garanti etmeyeceğini de vurguluyor.

New York’un yeni stablecoin siyaseti, TerraUSD’nin çöküşünün akabinde geldi.