1. Haberler
 2. Analizler
 3. Solana vs Polkadot: SOL ve DOT’un Karşılaştırmalı Analizi

Solana vs Polkadot: SOL ve DOT’un Karşılaştırmalı Analizi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasası, 2009’da Bitcoin’in tanıtımı ve piyasaya sürülmesinden bu yana çok yol kat etti. Kripto alanının benimsenmesindeki bu ivmeyle, aralarından seçim yapabileceğiniz kripto varlıklarının sayısı birkaç coinden onlarca ve binlerce coine çıktı . 2023!

Daha da ilginci, coinlerin her birinin bir soruna veya diğerine hitap etmesi ve yine de hepsinin, genellikle Web3 olarak adlandırılan kümülatif yeni dünyanın bir parçası olmasıdır . Bu makalenin hitap edeceği tokenlerden bazıları Solana ve Polkadot. Diğer çeşitli kripto coinleri hakkında daha fazla bilgi için YorumCoin.com’un karşılaştırmalarını takip edin .

Solana (SOL) nedir?

Solana , büyük ölçüde hıza ve düşük maliyete odaklanan DeFi çözümleri sağlamak için blockchain teknolojisinin merkezi olmayan doğasını kullanan açık kaynaklı bir projedir. Proje üzerindeki ilk çalışma 2017’de başlasa da, kripto topluluğu nihayet Solana Vakfı’nın Mart 2020’de resmi olarak lanse etmesiyle Solana’yı bir an için gördü.

Solana protokolü, akıllı sözleşmeleri blok zincirine dağıtarak DApp olarak da bilinen merkezi olmayan bir uygulamanın oluşturulmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Solana, blok zincirinin temeldeki hisse kanıtı (PoS) konsensüsüyle birleştirilmiş bir geçmiş kanıtı (PoH) konsensüsü sunarak ölçeklenebilirliği geliştirmeyi hedefliyor. Bugün ( 2 Mart 2022 ) itibariyle , SOL kripto fiyatı 104,69 $ ve 6 Kasım 2021’de ulaşılan 260,06 $ ATH’dir .

Hızı ve düşük maliyetli modeli sayesinde Solana zincirinde gönderilen ödemeleri saniyeler içinde doğrulamak mümkündür ve ortalama maliyeti 0,00025 ABD dolarıdır. Kripto ile ilgili sorunların çoğu işlem ücretlerini ve hızı içerdiğinden, bu aynı zamanda Solana için USP işlevi görür. Solana’nın yenilikçi hibrit mutabakat modeli, hem küçük ölçekli yatırımcıların hem de kurumsal yatırımcıların platformdan eşit şekilde yararlanmalarını mümkün kılar. Solana Vakfı’nın önemli bir odak noktası, merkezi olmayan finansmanı daha geniş bir ölçekte erişilebilir kılmaktır.

 

Son haberler Solana

Solana rakipleri Ethereum ve Polygon tarafından yapılan yükseltmelerle SOL ağı çok geride değil! Şubat 2023’te Solana ağı, Helium’un ölçeklenebilirliğini ve güvenilirliğini artırmaya çalıştığı için kehanetlerin konuşlandırılmasıyla ilgili devam eden çalışmasından bahsetmişti . Kısa bir süre sonra Helium ağı, 27 Mart 2023’te bu duyuruyu doğruladı ve ağın geçişinin 24 saat boyunca gerçekleşeceğini belirtti.

Helium ekibi şu yorumu yaptı: “ Bu yükseltme tüm cüzdanları, Hotspot’ları ve Helium Network durumunu kapsayacak ve yaklaşık 1500 UTC / 10:00 AM ET’de başlayan 24 saatlik bir geçiş döneminde gerçekleşecek. 

Solana Kullanım Örnekleri

 • DeFi : Solana’nın bu kullanım durumu, kripto borsalarını, DEX’leri veya Merkezi Olmayan Kripto Borsalarını, dijital cüzdanları ve otomatik finansal sözleşme sistemlerini içerir.
 • NFT : Solana, NFT’lerle çalışan birçok dijital yaratıcının evi olmuştur. Blockchain, kullanıcılarının dijital sanat eserlerini basmasına ve ticaretine izin verir.
 • Web3 Uygulamaları: Solana’nın hizmet verdiği en önemli konulardan biri, geliştiricilerin internette mevcut olan en son teknolojilerden bazılarını kullanarak uygulamalar oluşturmalarına olanak sağlamaktır. Örneğin: Audi .

Polkadot (DOT) kripto nedir?

Polkadot ekosistemi , yeni nesil blockchain ağını ifade eder. Birkaç blok zincirini tek bir birleşik veya birleşik ağa bağlamaya yardımcı olan bir platform sağlar. Polkadot’un arkasındaki daha geniş vizyon, web’in arkasındaki kişilere internet tekelinden önce gelen bir fırsat vermektir. Polkadot ağı, kullanıcılarına çeşitli başka temel avantajlar sunarken, blok zincirinin daha önce çığır açan sonuçları üzerine kuruludur.

Polkadot’u ayıran ve geleceğe hazır hale getiren iki ana özellik, ölçeklenebilirlik ve kolay yükseltilebilirlik özelliğidir. Blok zincirlerinin birbirleri arasında veri aktarmasına izin verir ve ayrıca birden çok zincirin tek bir ağ içinde işlevsel olmasına yardımcı olur. Polkadot projesi, Web3 Vakfı’nın evinden açık bir projedir. Organizasyon, daha önce Ethereum blok zincirini yöneten Gavin Wood tarafından ortaklaşa kuruldu.

Polkadot ekosisteminin temel amacı, halka açık ve özel blockchain iletişimini hızlandırmaktır. DOT kripto parası, madeni para olarak listelendikten sonraki ilk iki hafta içinde 5 milyon dolarlık devasa bir piyasa değeri yakaladı. Bugün ( 2 Mart 2022 ) itibariyle DOT madeni para fiyatı 18,85 $ ve 4 Kasım 2022 tarihinde 55,00 $ ATH’dir .

Son haberler Polkadot

Kripto alanının bugün olduğu yere ulaşması için alınması gereken pek çok karar vardı. Polkadot’un sofistike yönetişim mekanizmasıyla ve günlük karar verme sürecini karşılamak için Polkadot, OpenGov’u başlatıyor. Daha önce Governance v2 olarak anılan Kusama üzerinde yapılan zorlu bir testin ardından Polkadot blok zincirinde konuşlandırılması için teklif yapıldı.

Polkadot Kullanım Örnekleri 

 • Ölçeklenebilirlik: Blockchain ağlarının karşılaştığı ana zorluklardan biri ölçeklenebilirliktir. Polkadot’un çok zincirli mimarisi, birden çok blok zinciri ağının bir araya gelip paralel çalışmasına izin vererek yavaşlamaları gidermek için tasarlandığından ölçeklenebilirlik sorununa hitap eder.
 • Birlikte çalışabilirlik: Ağ, farklı blok zincirlerinin röle zincirini kullanarak birbirleriyle bağlanmasına ve etkileşime girmesine izin verir. Bu, zincirler arası işlemlerin etkinleştirilmesine yardımcı olur.

Yönetişim: DOT’un yönetişim modeli daha kapsayıcı ve merkezi olmayan şekilde tasarlanmıştır. Bu, paydaşların karar verme sürecine katılmasını sağlar.

Temel Çıkarımlar:

Solana Coin’in benzersiz özellikleri şunlardır:
 • SOL’un fikir birliği mekanizması, her düğümün kendi saatine sahip olmasını ve birbirine danışmadan kararlar almasını sağlayan PoH (Geçmişin Kanıtı) olarak bilinir.
 • Solana’nın Bizans Hata Toleransı (BFT) algoritması, belirli bir düğüm hatasının tüm sistemin çalışmasını etkilememesini sağlar.
 • Solana ekosistemi, birden fazla akıllı sözleşmenin aynı anda çalışmasını sağlar.
DOT Coin’in benzersiz özellikleri şunlardır:
 • Polkadot’un ekosistemi, her paydaşın söz sahibi olmasını sağlayan gelişmiş bir yönetişim sistemine sahiptir.
 • Polkadot (DOT) topluluğu, her türlü veri veya varlığın zincirler arası transferini mümkün kıldığından ve yalnızca coinlere sınırlı olmadığından gerçekten birlikte çalışabilir.
 • Polkadot, işlemleri birden fazla paralel blok zincirine yayarak sorunsuz işlem ölçeklenebilirliği sağlar.

Solana ve Polkadot Karşılaştırmalı Analizi

Karşılaştırma Temeli Solana (SOL) Polkadot (nokta)
Lansman tarihi 2020 2016
Kurucular Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban
Blockchain Protokolü Solana Protokolü Polkadot Protokolü
Token Türü altcoin altcoin
Kullanım Örneği Minimum ücretle daha hızlı işlem Coinlerle birlikte her türlü veriyi aktarabilme.
Piyasa değeri* 33.434.225.824,05 $ 18.495.920.185,26 $
Dolaşım Arzı* 320.598.399,89 SOL 987.579.314,96 NOKTA
Mutabakat Yöntemi Tarih Kanıtı (PoH) Hibrit Mutabakat

Kaynak: CoinMarketCap

Solana Fiyat Tahmini

 • SOL fiyatı bugün %0,64’lük bir artışla 22,38 $’ da seyrediyor ; 22 Mart 2023, 8.587.470.170 ABD doları piyasa değeri ile .
 • SOL fiyatı son 24 saatte %0,97 düştü , ancak mevcut senaryonun devam etmesi durumunda SOL fiyatının önce 28$ ile 46$ arasında çok geniş bir konsolidasyon aralığıyla başa çıkması gerekebilir . 
 • Fiyat yörüngesi, 2023’ün 1. çeyreğinin sonunda 35$ seviyesine ulaşabileceğini ve aktivite benzer kalırsa, 2023’ün 3. çeyreğinin sonunda fiyatların 40$’ ın üzerindeki pozisyonları geri kazanabileceğini ve seviyelerin 50$’ ın üzerine çıkabileceğini gösteriyor . yıl sonu

 

Polkadot Fiyat Tahmini

 • Polkadot fiyatı bugün 6,32 $’ dan işlem görüyor ve 24 saatlik 224.304.245 $ işlem hacmi ve 7.401.489.741 $ piyasa değeri ile ; 22 Mart 2023’te olduğu gibi.
 • Polkadot’un değeri son 24 saatte %2,54 arttı . Mevcut senaryo devam ederse, fiyat düşüş eğilimi görebilir, ancak OpenGoc’un kullanıma sunulması fiyatı etkileyebilir.
 • Uzmanlar, DOT fiyatının 2023’ün sonunda çift rakama ulaşabileceğine ve bunun 2024’ün başına kadar devam edebileceğine inanıyor.

 

DOT ve SOL: Fiyat Eğilimleri (Aylık)

Kaynak: TradingView

SOL Coin ve DOT Coin Almalı Mısınız?

Şu anda SOL coin fiyatı yükseliş trendini sürdürmek için çok çabalıyor. Çeşitli analistlerin yorumladığı gibi, varlık, bazı dış etkenler nedeniyle belirsizliğe maruz kalan SOL nedeniyle düşüş eğilimi görebilir ve bu nedenle, kriz benzeri durum kendiliğinden düzelene kadar fiyatta büyük bir değişiklik yaşanmayabilir. Bu nedenle, kripto piyasalarının önümüzdeki birkaç saat içinde istikrar kazanacağı düşünülürse, fiyat çok yakında 120 $ seviyelerine kadar yükselebilir.

Polkadot Coin’in para zincirlerinin ana amacı, tıkanıklığı azaltmak ve hızı artırmaktır. DOT’un tasarımı sayesinde Polkadot’taki her uygulamanın Rely zincirine geri bağlanan mini blok zinciri veya para zinciri vardır. Bu tasarımla Polkadot ekibi, minimum bilgi işlem kaynakları kullanırken geçişleri güvenli ve doğru tutmayı amaçlıyor. Ancak kullanıcılar, Parachain’leri ihtiyaçlarına göre özelleştirmekten ek faydalar elde edebilir.

Hem Solana (SOL) hem de Polkadot’un (DOT) benzersiz özelliğinin yanı sıra, gösterdikleri yükseliş trendi potansiyelinde önemli bir rol oynayan birçok faktör var. Hem SOL hem de DOT token fiyatı yükseliş ve düşüş piyasasına girerken, DYOR’a ve portföy ihtiyaçlarınıza uygun tokeni seçmeniz önerilir.

Hem SOL hem de DOT coin’e nasıl yatırım yapılır?

CoinDCX ile kriptoya yatırım yapmak hiç bu kadar basit, daha güvenli ve daha güvenli olmamıştı. SOL veya DOT coin’e yatırım yapmak isteyip istemediğiniz fark etmez, biz sizi koruruz. Hindistan’ın en güvenli ve en basit kripto yatırım uygulaması CoinDCX, bir Solana madeni parası satın almanız için burada.

CoinDCX uygulamasıyla ilk kripto paranızı satın almak için yapmanız gereken tek şey bu 3 basit adımı takip etmek.

 • CoinDCX’e kaydolun
 • Banka bilgilerinizi bağlayın
 • Solana (SOL) veya Polkadot (DOT) satın alın

Feragatname: Yukarıdaki görüşler, bilgiler Primestack Pte’nin bağımsız görüşlerini temsil etmektedir. Ltd, Neblio Teknolojileri Pvt. Ltd ve/veya bağlı kuruluşları ve yalnızca bilgilendirme/eğitim amaçlıdır. Yukarıda sağlanan içerik, bilgi veya veriler, herhangi bir faiz veya hisse, dijital varlık/kripto para birimi veya menkul kıymete yatırım yapmak veya satın almak veya satmak veya herhangi bir yatırım veya ticaret stratejisine katılmak için bir teklif veya bir teklif talebi değildir. Yukarıda yapılan herhangi bir açıklama veya iletişim, okuyucu tarafından yasal, finansal, yatırım veya vergi tavsiyesi olarak değerlendirilmeyecektir. Yukarıda ele alınan hesaplamalar, veriler, risk-getiri formülleri, performans veya piyasa kapitalizasyonu göstergeleri, Primestack Pte’nin analistleri, danışmanları veya çalışanları tarafından gerçekleştirilen halka açık bilgilerin ve/veya analizlerin harmanlanması dahil olmak üzere bağımsız veri kaynaklarına dayalıdır. Ltd/ Neblio Teknolojileri Pvt. Ltd ve/veya bağlı şirketleri ve/veya herhangi bir üçüncü taraf. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların göstergesi değildir. Okuyucu(lar)a herhangi bir yatırım yapmadan önce mali/hukuk/vergi danışman(lar)ına danışmaları tavsiye edilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Solana vs Polkadot: SOL ve DOT’un Karşılaştırmalı Analizi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yorum Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!