1. Haberler
  2. Altcoin
  3. Zilliqa (ZIL) Coin Yorum ve Özellikleri, Zil coin nedir?

Zilliqa (ZIL) Coin Yorum ve Özellikleri, Zil coin nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zilliqa (ZIL) nedir?

Zilliqa (zıl), üçüncü nesil bir platformdur ve yüksek verim ve saniyede binlerce işlemin gerçekleştirilebilmesi için tasarlanmış halka açık, izinsiz blok zinciridir. Zilliqa, diğer birçok blok zincirinin karşılaştığı ölçeklenebilirlik ve hız sorununu, parçalama teknolojisini kullanarak çözmeyi amaçlıyor.

Zilliqa (ZIL)’nın Temel Özellikleri

Zilliqa , Mart 2018’de yayına girdi ve kripto alanındaki en popüler ve saygın projelerden biri haline geldi. Zilliqa, aşağıdaki temel özelliklerden ve çıkarımlardan bazılarına sahiptir:

Zilliqa, işleyen parçalamayı kullanan ve ağ büyümeye devam ederken blok zincirinin doğrusal bir şekilde ölçeklenmesini sağlayan birkaç blok zinciri platformundan biridir.

Sharding teknolojisinin kullanımı, blok zincirlerin fikir birliğine nasıl ulaştığı konusunda yenilikçi ve temel bir değişikliktir. Zilliqa ağının boyutunun yanı sıra parçalama ölçeklerine atfedilebilen çözüm, teorik olarak saniye başına işlenebilecek işlem sayısında bir sınır olmadığı anlamına gelir.

Ancak bu, Zilliqa’da işlenen işlem sayısının ağda bulunan düğümlerin sayısına bağlı olacağı gerçeğiyle çelişmektedir.

Zilliqa’nın çözdüğü ölçeklenebilirlik sorunu, ağdaki her fazladan 600 düğümle verimi artıran hibrit bir konsensüs protokolü aracılığıyla yapılır.

Zilliqa blok zinciri, her 600 yeni düğüm için artan iş hacmi ile gerçekleştirilen işi bölerek çalışır. Ancak, ağ 1 milyondan fazla düğüme ölçeklendiğinde karşılaşılan sorunlar olduğu için bu yalnızca teoridedir.

600 düğümden oluşan her grup, bir parça olarak bilinir ve bu, parçalama teknolojisi olarak bilinen daha büyük resmin bir parçasını oluşturur. Bu parçalar yürütülen işi böler ve ağ büyüdükçe daha fazla parça kullanılabilir hale gelir.

Her parça, işlediği işlemi içeren bir mikro blok oluşturur. Tüm parçalar işlemleri paralel olarak işler ve bu paralel işlemenin sonunda, mikro blokların blok zincirine eklenen tam bir blok halinde oluşturulduğu DS Dönemidir.

DS Epoch’un, diğer tüm parçaları yönetmek için hareket eden rastgele seçilen düğümlerden oluşan bir grup insandan oluşan kendi Komitesi vardır. DS Topluluğu, parçalara atanan işlemlere karar verme sorumluluğuna sahiptir.

Mikro bloklar oluşturulduktan sonra, Zilliqa’nın DS komitesi tam bloğu oluşturmalı ve blok zincirine taahhüt etmelidir.

Akıllı sözleşmeler ve DApp’ler, harici veri kaynaklarına, işlevlere ve diğer birkaç değişkene güvenmenin bir sonucu olarak parçalama teknolojisinin dahil olduğu teknik bir engeldir. Zilliqa’nın bu bileşenleri içermesi, parçalar arasında önemli miktarda iletişim olduğu anlamına gelir.

Akıllı sözleşmeler 2019’da Zilliqa’da yayınlandı ve Scilla adlı tasarımı gereği güvenli bir akıllı sözleşme dili kullanıyor.

Ayrıca Zilliqa, geliştiricilerin önemli miktarda esneklik ve çok yönlülük sağlayan Scilla’dan yararlanarak merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını da mümkün kılar.

Zilliqa (ZIL) Madencilik

Zilliqa, İş Kanıtı (PoW) ve Bizans Hata Toleransı’ndan (BFT) oluşan hibrit bir konsensüs mekanizması kullanır. Proof of Work, geleneksel madencilikte olduğu gibi aktif olarak kullanılmasa da, her düğüm bir Proof of Work karmasını tamamlayarak başlamalıdır.

Bu süreç bir blok zinciri ödülü içermez, ancak düğümün kimliğini belirlemek için kullanılır. Zilliqa ağı bu nedenle makineleri kimliklerini oluşturmaya zorlar ve ardından olası Sybil saldırılarını önler. Sybil saldırıları, ağı denemek ve bunaltmak için birden fazla kimlik oluşturan kötü aktörleri içerir.

Düğümün kimliği İş Kanıtı aracılığıyla kanıtlandıktan sonra, düğüm bir parçaya atanır. Shard daha sonra, kesinliği olan yüksek verimli bir fikir birliği mekanizması olan BFT aracılığıyla fikir birliği bulur.

Bu fikir birliğinin kesinliğe dayandığını görerek, bir parçadaki 600 düğümün çoğu mikroblok üzerinde anlaşmalıdır, aksi takdirde reddedilecektir. Mikroblok onaylandıktan ve son bloğa eklendikten sonra, kendisinden önceki bloğa referans verebilen tek blok olur.

Bu işlemin sonucunda, kesinlik ile BFT konsensüsünde çatallanma mümkün değildir. Bu, diğer birçok blok zincirinin BFT konsensüsüne geçmesinin nedenlerinden biridir.

Artı ve Eksileri yönler (ZIL)

 

 

İşlem ücretleri

 

 

Zilliqa (ZIL) Yorum

Zilliqa, sharding teknolojilerini kullanarak ölçeklenebilirlik sorununu çözmek amacıyla Ethereum’a rakip olarak oluşturuldu . Ancak, parçalama kullanmak, Zilliqa’nın Scilla programlama dilini kullanarak üstesinden geldiği teknik bir engel olan akıllı sözleşmelerin ve DApp’lerin oluşturulmasını desteklemeyi zorlaştırıyor.

Zilliqa’nın kullandığı yenilikçi teknolojiye ve gelecekteki büyüme potansiyeline ek olarak, Zilliqa’nın güvenilirliğini ve yatırım potansiyelini artıran birkaç önemli ortaklığı da vardır.

Zilliqa, herhangi bir yatırımcının çeşitlendirilmiş portföyüne değerli bir katkı olarak kabul edilen kripto projelerinden biridir.

 

Zilliqa (ZIL) nasıl satın alınır

Adım 1 – Gate.io ile bir hesap kaydedin
Resmi Gate.io web sitesine gidin ve ana sayfadan “Kaydol” seçeneğini seçin.

Ülke/bölge, seçilen bir kullanıcı adı, e-posta adresi ve kullanıcı tarafından seçilen şifreyi girerek çevrimiçi kayıt formunu doldurun. Kullanıcı Sözleşmesini ve Gizliliği okuyup kabul edin ve “İleri”yi seçin.

Bir fon şifresi oluşturun ve “Hesap Oluştur” seçeneğini seçin. “Ben robot değilim” reCAPTCHA’sını tamamlayın. Aktivasyon e-postası için e-posta gelen kutunuzu kontrol edin ve e-postadaki bağlantıya tıklayın. Bağlantı çalışmazsa, URL’yi kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırabilirsiniz.

Kimlik bilgilerinizi kullanarak hesabınıza giriş yapın ve reCAPTCHA’yı tamamlayın.

6 haneli kodu içeren doğrulama e-postası için e-postanızı tekrar kontrol edin ve “Onayla” düğmesine tıklayın. Aldığınız kodu sağlanan bloklara girin ve devam etmek için “Giriş” i seçin.

Gate.io’da Zilliqa/ZIL ve diğer kripto para birimlerini satın almak için platformu kullanmadan önce, kimliğinizi ve ikamet belgenizi doğrulamak için “Müşterinizi Tanıyın” veya KYC prosedürünü tamamlamanız gerekir.

İşlemi başlatmak için web sayfasının altındaki “KYC Now” seçeneğine tıklayın.

İlgili seçeneğin altında “Şimdi Doğrula”yı seçerek birey mi yoksa kuruluş mu olduğunuzu seçin.

Açılır listeden ülkenizi seçin, tam adınızı ve ardından onaylayın. Kimlik belgenizin türünü seçin ve resmi Kimlik Belgenizde gösterildiği gibi Kimlik Numaranızı girin.

Kimlik belgenizin ön yüzünün net bir fotoğrafını ve ardından belgenin arka yüzünün net bir fotoğrafını yüklemek için ilk resme tıklayın.

Ardından, Gate.io benzersiz kimliğinizi bir kağıda yazın ve kimlik belgenizi (ön) ve benzersiz kimliğinizi içeren kağıdı tutarken fotoğrafınızı çekin.

Bunu yaptıktan sonra, “Onayla ve Gönder” e tıklayın.

Ardından, hesabınızda oturum açabilmek için Süreli Tek Kullanımlık Parolayı (TOTP) etkinleştirmelisiniz. Bu, sayfanın altındaki “Şimdi Ayarla” düğmesine tıklayarak yapılabilir.

Yüklenen yeni sayfada, İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı ayarlamak için “Buraya tıklayın”ı seçin.

Yukarıda belirtilen yöntemlerden herhangi birini kullanarak Google Authenticator’ı mobil cihazınıza indirin.

QR kodunu tarayarak veya benzersiz anahtarınızı girerek Gate.io hesabınızı eklemek için belirtilen adımları izleyin.

TOTP’yi, fon şifrenizi ve e-posta adresinize gönderilen kodu girin ve “İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştir” seçeneğini seçin. Bu kurulumla, her seferinde hesabınızda oturum açmak için Google Authenticator uygulamasını kullanmanız gerekir.

Adım 2 – Para Yatırın
Gate.io’nun yalnızca bir kriptodan kriptoya değiş tokuş olduğunu, yani fiat ağ geçidi olmadığı anlamına geldiğini unutmamalısınız. Para eklemenin tek yolu, mevcut bir kriptoyu Gate.io cüzdanınıza aktarmaktır.

ZIL, vadeli işlem sözleşmesi olarak USD ile alınıp satılabilirken yalnızca Tether /USDT veya Bitcoin /BTC üzerinden satın alınabilir.

Hesabınızın üzerine gelip ilgili seçeneği seçerek para yatırma/çekme bölümüne gidin. Para yatırma işlemi yapabileceğiniz jeton listesinden seçim yapın ve uygun jetonun yanındaki “depozito”yu seçin.

Yatırmak istediğiniz para için bir para yatırma adresi oluşturan bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Bu adresi kopyalayın veya QR kodunu tarayın ve Gate.io’dan para çekeceğiniz ve para yatırdığınız cüzdana girin ve ilgili blok zincirinin işleminizi onaylamasını bekleyin. İşlem zincirdeki düğümler tarafından tamamlanıp doğrulandıktan sonra, paralar Gate.io cüzdanına gönderilecek ve ZIL ticaretine başlayabilirsiniz.

3. Adım – Ticaret seçeneklerinizi keşfedin
Gate.io, kripto para birimlerinin elde edilebileceği çeşitli yollar sunar. Bunların her biri, ticaret ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize bağlı olarak ayrı ayrı incelenebilir.

ZIL ticaretine başlamak için “Ticaret” Menüsünden seçeneği seçin. Hangi ticaret seçeneklerinin mevcut olduğunu görmek için arama çubuğuna “ZIL” yazın.

Spot ticaret için, örneğin ve örnek olarak, ZIL_USDT’yi seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra, ZIL/USDT kripto para çiftine karşılık gelen değişim sayfasına yönlendirileceksiniz .

Burada, limit emri, grid ticareti veya zaman şartı olarak ZIL alma veya satma seçeneğine sahip olduğunuzu göreceksiniz. En yaygın ticaret yöntemi limitli ticaret yöntemidir ve bu nedenle bu kılavuz için kullanılacaktır.

Adım 4 – ZIL’i Limit Order yoluyla satın alın
ZIL satın almak ve bunun için bir limit emri oluşturmak için, satın almak istediğiniz ZIL miktarını ve satın almak istediğiniz fiyatı USDT olarak girebilirsiniz. Bu araç, sipariş gerçekleştirildikten sonra cüzdanınızdan düşülecek olan USDT veya seçilen diğer herhangi bir karşı para birimi cinsinden toplam maliyetin ne olduğunu size söyleyecektir.

Adım 5 – ZIL’i Limit Order yoluyla sat
ZIL satmak için grafiğin altındaki paneli bulun ve kendi tercihlerinize göre USDT için bir limit emri oluşturun. USD’ye sabitlendiğinde USDT ile değiştirdiğiniz ZIL’in kripto para piyasasındaki piyasa koşullarına rağmen sahip olduğu sabit değeri koruyacağını unutmayın.

Adım 6 – Para çekme
Para çekmek için, para yatırmak için kullanılan Gate.io’daki aynı sayfayı kullanacaksınız.

Hesap açılır menüsündeki para yatırma/çekme seçeneğine tıklayın ve çekmek istediğiniz para biriminin cüzdanını bulun. Sağlanan arama çubuğunu kullanarak bunu kolayca yapabilirsiniz.

Oluşturulan bir para yatırma adresi yerine, bunu borsada veya Gate.io’dan para çekmek için hedef olarak kullanılan cüzdanda yapacaksınız. Sağlanan alana alıcı cüzdanın adresini yapıştırın ve “İsteği Gönder”i seçmeden önce Gate.io fon şifrenizi, e-posta kodunuzu ve TOTP’nizi girin.

Sıkça Sorulan Sorular (ZIL)

Zilliqa ilk ne zaman piyasaya sürüldü?
Zilliqa 2018 yılında piyasaya sürüldü.

Zilliqa’yı kim kurdu?
Zilliqa, Prateek Saxena tarafından kurulmuştur.

“ICO” nedir?
İlk Madeni Para Teklifi, bir halka arzın aksine, kripto para birimine yatırım yapanların fon sağladıkları şirketin mülkiyet hissesine sahip olacağı anlamına gelmez.

Zilliqa’nın ICO’su ne zamandı ve ne kadar arttı?
Zilliqa, 2017’nin sonlarında özel bir ICO’ya ve 2018’in başlarında küçük bir halka arza sahipti.

Zilliqa yasal mı?
Evet, Zilliqa yasaldır.

Zilliqa’nın toplam arzı nedir?
Toplam ZIL arzı 21 milyar tokendir.

Zilliqa’nın amacı nedir?
Yüksek verim elde etmek ve kullanıcılara merkezi olmayan, güvenli, ölçeklenebilir bir platform sağlamak ve akıllı sözleşme ve DApp geliştiricilerine çok yönlülük ve özgürlük sunmak.

Zilliqa hangi blok zincirine dayanmaktadır?
ZIL, Ethereum blok zincirine dayanan bir ERC20 belirtecidir.

Zilliqa akıllı sözleşmelerle çalışır mı?
Evet, Zilliqa, Scilla kullanarak akıllı sözleşmeler içerir.

Zilliqa’nın daha değerli olma potansiyeli var mı?
Evet, Zilliqa, geliştiricilere ve kullanıcılara yenilikçi blok zinciri çözümleri sunduğu için daha değerli olma potansiyeline sahiptir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Zilliqa (ZIL) Coin Yorum ve Özellikleri, Zil coin nedir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yorum Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!