AB’nin Kripto Para Düzenlemesi Bu Ay Gelebilir! İşte İçeriği

tarafından
75
AB’nin Kripto Para Düzenlemesi Bu Ay Gelebilir! İşte İçeriği

Konuya aşina olan bireyler, Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üye devlette ortak kurallar koyacak kripto para ünitesi kesimini düzenlemek için kilit mevzuat üzerinde bir mutabakata yaklaştığını söyledi. Şu anda AB’ye başkanlık eden Fransa ve Avrupa Parlamentosu, insanlara nazaran, Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) paketini tutan kalan sıkıntıları çözme ve bu ay bir mutabakata varma konusunda optimist. Müzakerecilerin 14 Haziran ve 30 Haziran’da bir ortaya gelmesi bekleniyor.

AB’de kripto para düzenlemesi için yenilikler geliyor

İlk olarak 2020’de sunulan MiCA, 17 trilyon dolarlık iktisatta birleşik kurallar oluşturarak Avrupalı ​​düzenleyicileri kripto para ünitelerini denetlemenin ön saflarına yerleştirecek. Yatırımcı muhafazası ve kriptonun finansal istikrar üzerindeki tesiri üzere bahislerin ele alınması, geçen ay TerraUSD algoritmik stablecoin’inin çöküşünden sonra daha fazla aciliyet kazandı.

Üye devletler ve parlamento, MiCA’nın birtakım kıymetli istikametleri üzerinde hâlâ anlaşamamaktadır. İnsanlara nazaran, uyuşmazlık alanları şunlardır: En büyük kripto varlık servis sağlayıcılarının yahut CASP’lerin kontrolü. Kapalı bilgileri tartışırken kimliği açıklanmamasını isteyen şahıslar, her iki tarafın da, bilhassa euro cinsinden olmayan süreçler için bir tavan getirerek bir ödeme usulü olarak stabilcoin kullanımının nasıl sonlandırılacağını tartıştığını söyledi.

Parlamento, halka nazaran kripto varlıkların çevresel tesirlerini mevzuatta hesaba katmak için de baskı yapıyor. Bitcoin madenciliği, süreçleri işlemek için büyük bilgi süreç gücü kullanmaya dayanır ve bu da büyük ölçüde güç tüketir.

Kara para aklamayla çaba için kripto düzenlemeleri hızlanıyor

İnsanlara nazaran Fransa cumhurbaşkanlığı, Avrupa Komisyonu’nun CASP’lerin güç tüketimini açıklama teklifini kabul etmeye istekli. Ayrıyeten parlamento üyeleri, AB yürütme organının bu tıp ifşaatlar için bir inceleme unsuruyla birlikte teknik standartlar üretmesini istiyor. Üye devletler ve parlamento da kara para aklamayla uğraş hususlarının MiCA paketine dahil edilmesi konusunda çatışıyor.

İnsanlara nazaran, ulusal hükümetler bunun için farklı bir kurallar dizisi olduğunu düşünürken, milletvekilleri kara para aklamayla çaba kurallarına uymayan bir CASP listesi oluşturmak istiyor. Beşerler, Fransa cumhurbaşkanlığının bir mutabakat yapmak için bu türlü bir listeyi değerlendirmeye hazır olduğunu, lakin önerilenden farklı bir konfigürasyonla olduğunu söyledi.