Bağlantı Lideri Fahrettin Altun: Türkiye, Metaverse’in Bir Modülü Olmalı

tarafından
40
Bağlantı Lideri Fahrettin Altun: Türkiye, Metaverse’in Bir Modülü Olmalı

TRT tarafından gerçekleştirilen “TRT Memleketler arası Metaverse ve Yayıncılık Forumu”da konuşan Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Türkiye’nin metaverse inşa sürecinin bir modülü olması gerektiğini söz etti.

Altun, forumun, Web 3.0 ve metaverse’in bilhassa medya ve yayıncılık alanını nasıl şekillendireceğine dair kıymetli bir tartışma yeri hazırlayacağını söyledi. Altun, metaverse hakkında şu sözleri kullandı:

“Hiç kuşkusuz, metaverse, bireyler, devletler ve global toplum için yeni bir dünya tasavvuru sunuyor fakat her teknolojik gelişmede olduğu üzere metaverse mecrasının da fırsatlarını ve tehditlerini göz önünde bulundurmak zorundayız. ‘Metaverse’nin getirdiği fırsatları kıymetlendirmek, tehditlere karşı çıkmak için bu gelişmelerin içinde olmak, onları hakikat okumak hayati değerlidir.”

Metaverse ve simülasyon hakkında da kanılarını aktaran Altun, şunları söyledi:

“Metaverse şayet bir simülasyon cihanı ise o takdirde gerçek ve imge ortasında bir huduttan kelam edebilecek miyiz? Gerçeğin ortadan kalkmasından mı kelam edeceğiz? İnsan beynini sanal dünyaya bağlama fikri, birinci etapta cümbüş, konfor ve maddi yarar uğruna sorun edilmiyor olabilir. Lakin bunun ‘dijital sömürgecilik’, ‘dijital kuşatma’, ‘dijital faşizm’ dahil mevcut birçok sorunu büyüteceği yadsınamaz bir gerçektir. Simülasyon sanayisinin büyümesiyle artan tüm bu kaygılarımıza, bu dönüşümü tasarlama argümanında olan büyük teknoloji şirketlerinin kendilerini artık birer yayıncı olarak konumlandırması da eklenebilir. Münasebetiyle önümüzdeki periyotta de dijitalleşme ve teknolojinin sunduğu imkanlar kadar oluşturduğu tehdit ve tehlikelere karşı da hazırlıklı ve teyakkuzda olmamız gerekiyor.”

“Türkiye İnşa Sürecinde Etkin Olmalı”

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Türk şirketlerinin metaverse alanında süratli adımlar atması gerektiğini lisana getirdi:

“Dijital dünyada karşı karşıya kalınan tehditler, bugün tüm dünyada dijital hukuk tertibini gerekli kılıyor. Kuruluşundan itibaren her alanda hakikat uğraşı yürüten Başkanlığımız, tüm kurum ve kuruluşlarımızla birlikte, ‘metaverse’nin insanlığa yarar sağlayacak formda geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bir vakitler insanlığa umut olacağı konuşulan toplumsal medya platformlarının geldiği noktaya baktığımızda, bunların dünyaya dayattığı faşizmi, tüm insanlığa, ‘demokrasi’ ismi altında pazarladığını gördüğümüzde elbette önemli bir riskle karşı karşıya olduğumuzu tabir ediyoruz. Terör örgütlerinin hiçbir müdahaleye uğramadan propaganda yaptığı bu ortamlarda güzellerine gitmeyen sesleri nasıl kıstıklarını çok düzgün biliyoruz. İşte bu nedenlerle Türkiye üzere kendinden çok daha büyük bir gönül coğrafyasını temsil eden bir gücün, tüm imkanlarıyla ‘metaverse’nin inşa sürecinin kesimi olması gerektiğine inanıyoruz.”