1. Haberler
  2. Altcoin
  3. Belon DAO (BE) Nedir? Yorum ve Geleceği

Belon DAO (BE) Nedir? Yorum ve Geleceği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belon DAO (BE) Nedir?

Belon, DAO tarafından yönetilen ilk borsa olarak  kripto piyasasının sınırlarını zorlayan bir platformdur. Diğer borsalardan farklı olarak, Belon topluluk tarafından yönetilir, çünkü tüm önemli kararlar Belon paydaşları tarafından oylanır. Bu, Belon’a diğer borsalarda bulunmayan bir esneklik düzeyi sağlarken, Belon yatırımcılarına benzersiz bir değer teklifi sunar. Belon, bu stake edenlerin karar verme girdilerinin yanı sıra staking ve kripto alanındaki en gerçek topluluk odaklı pazaryeri sunuyor. Bu nedenle, Belon, diğer borsalarda bulunmayan bir düzeyde operasyonel esneklik sağlar ve aynı zamanda Belon yatırımcılarına benzersiz bir değer teklifi sunar. Kripto alanı, işlemlerin merkezi olmayan kontrolü ve varlık tahsisi ile karakterize edilir. Blok zinciri teknolojisinin operasyonel evriminin özünde, merkezi olmayan özerk organizasyonların veya DAO’ların gelişimi olmuştur. DAO, merkezi bir otorite yerine çeşitli mutabakat mekanizmaları aracılığıyla bir topluluk tarafından kontrol edilen sanal bir organizasyondur. Bir DAO’nun organizasyonunu ve karar verme sürecini yöneten kurallar, blok zincirine değişmez bir şekilde kaydedilir.

Şimdiye kadar en başarılı DAO, şeffaf ve herkesin benimsemesine açık, güvene dayalı olmayan bir fikir birliği oluşturma mekanizması (Proof of Work veya PoW) sağlayan BTC’nin kendisi olmuştur. Ethereum, DAO evriminde bir sonraki adımı sağladı, çünkü ETH’ler (Proof of Stake veya PoS konsensüs oluşturma mekanizması), programlanabilir akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına izin veren Turing-tamamlandı. Turing-tamamlanmış olarak, Ethereum’un blok zinciri, henüz düşünülmemiş olanlar bile, gelecekteki herhangi bir anlaşmayı anlayabilir ve uygulayabilir. Belon, DAC evriminde bir sonraki adımı, paydaşların borsanın gelişimi üzerinde kesin kontrole sahip olabileceği, listeleme ve yönetişim kurallarını belirleyebileceği ve genişlemesinin gelecekteki seyrine girdi sağlayabileceği anonim bir değişim sağlayarak atacak.

Belon DAO (BE) Yorum ve Geleceği

Belon, Binance Smart Chain’deki ilk DAO tarafından yönetilen merkezi borsa olacak. Bu nedenle, yönetim protokolü, merkezi bir karar verme yetkisi olmadığı için merkezi olmayacak ve borsanın gelecekteki gelişimine ilişkin tüm önemli kararlar, sahipleri arasında yapılacak bir oylama ile belirlenecek. Belon’un yönetimi eşler arası yönetilecek, burada paydaşlar yalnızca borsanın gelecekteki politikasını belirlemekle kalmayacak, aynı zamanda borsanın BSC blok zincirini yöneten doğrulayıcılarla nasıl etkileşime gireceğini de belirleyecek. Belon, daha önce hiç görülmemiş bir DAO yönetişim yapısını tanıttığı için yeni nesil borsaları temsil ediyor. BSC ve alternatif blok zincirlerindeki diğer borsalar merkezi olarak yönetilir. Örneğin AMM tabanlı borsalar, merkezi bir otorite tarafından yönetişim açısından kontrol edilir. Alış ve satış emirlerini sırayla eşleştiren Oder-Book borsaları da merkezi olarak yönetilmektedir. Son olarak, bazı borsalar, AMM’ler arasında arbitraj fırsatları arayan ve kuralları önceden belirlenmiş ve kullanıcılar tarafından revizyona açık olmayan AMM-Toplayıcılardır.

Belon bu nedenle diğer tüm borsalardan farklıdır. Örneğin, Bancor, Balancer, Sushi Swap, Curve ve Uniswap gibi AMM tabanlı borsalar, önceden finanse edilmiş varlık grupları (likidite havuzları) oluşturmak için akıllı sözleşmeler kullanır ve işlem gören varlıkların fiyatları. AMM tabanlı merkezi olmayan borsalardaki akıllı sözleşmeler, alış ve satış emirlerini eşleştirmek yerine likidite havuzlarından yararlanır. Likidite sağlayıcıları, her bir varlığın eşdeğer değerini bir ticaret çiftine yatırmalı ve tüccarların emirleri yerine getirmesine izin vermelidir. Karşılığında, likidite sağlayıcıları ilgili paritedeki işlemler için tahsis edilen işlem ücretleri ile ödüllendirilir. Sonuç olarak, AMM tabanlı DEX’ler genellikle akıllı sözleşmelerinde kilitlenen toplam fon miktarına göre sıralanır. AMM tabanlı DEX’ler, likidite eksikliğinden kaynaklanan nispeten yüksek fiyat etkisi şeklinde önemli bir gerilemeden de muzdariptir. Likidite eksikliği alıcının siparişlerinde piyasa fiyatından daha fazlasını ödemesine yol açtığında fiyat etkisi açıkça görülür. Bu gibi durumlarda, daha büyük siparişlerin daha yüksek kayma ile karşılaşma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, likidite sağlayıcılar, ticaret çiftlerindeki varlıklardan birinin oynaklığı nedeniyle kalıcı kayıp riskiyle de karşı karşıya kalabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belon DAO (BE) Nedir? Yorum ve Geleceği

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yorum Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!