Bugün O Habere Dikkat: Bitcoin’de 15 Bin Dolar Bekleniyor!

tarafından
42
Bugün O Habere Dikkat: Bitcoin’de 15 Bin Dolar Bekleniyor!

Cuma günü akşam saatlerinde açıklanacak olan ABD enflasyon datalarının piyasalar ortasında dalgalanmalar göndermesi bekleniyor. Ayrıyeten yatırımcılar, bu durumun, Bitcoin (BTC)’i dar ticaret aralığından çıkarmasını bekliyor. İşte detaylar…

Bitcoin enflasyon datalarına nasıl reaksiyon verecek?

Bitcoin (BTC), bir aydan uzun müddettir dalgalandığı bir düzey olan 30.000 dolar civarında süreç görüyor. 32.000 doların üzerine çıkma teşebbüsleri dirençle karşılansa da, traderlar tokenın 28.000 doların altına düşmesine müsaade vermekten de çekiniyor. Fakat Mayıs ayı ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi bu eğilimi değiştirebilir. BTC’nin 2022’deki kayıplarının birden fazla, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından faiz oranı artışlarını teşvik etmesi beklenen olan yükselen enflasyon endişelerinden kaynaklanıyor.

MarketWatch bilgileri, piyasaların Nisan ayındaki yüzde 8.3’ten hafif düşüşle yüzde 8.1’lik bir data beklediğini gösteriyor. Piyasadaki genel fikir birliği, BTC için iki ana senaryoya işaret ediyor. Bilgiler beklentilerin altında gelirse, enflasyonun sahiden de sakinleşmeye başladığına dair işaretler üzerine token için bir rahatlama rallisini tetikleyebilir. BTC, kısa vadede muhtemelen 32.000 dolarlık tavanının üzerine çıkabilir.

Ancak uzmanlara nazaran, datalar beklenenden daha yüksek gelirse BTC keskin bir halde düşer. Uzmanlara nazaran ABD Merkez Bankası, oranları daha da artırmanın bir işareti olarak yüksek bir bilgi açıklayabilir. Riskten kaçınma hissi uyandırabilir. Rusya-Ukrayna savaşının zincirleme tesirlerinin hala hissedildiği göz önüne alındığında, trader’ların beklenenden daha yüksek bir TÜFE için hazırlanmaları gerekebilir. BTC üzerindeki aşağı taraflı baskı, kripto paradaki kayıpların yakın vadede rastgele bir yarardan çok daha büyük olacağını gösteriyor. Yorumcoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere BTC, Nisan ayı TÜFE verisinin akabinde 26.000 dolara kadar düştü.

BTC ne kadar düşebilir?

Teknik göstergeler, BTC’nin şu anda azalan bir üçgen modeli oynadığını gösteriyor. Coin, yararlardan fazla gelecekteki kayıplara daha yatkın. Kripto analisti Mark Yusko, BTC’nin bu modelde ne kadar uzun mühlet harcarsa, mevcut düzeylerden yüzde 50 düşüşle 15.000 dolara gerileme mümkünlüğünün o kadar yüksek olduğu bir en makus durum senaryosu çiziyor. Analist, aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

Bu azalan üçgende 30 bin dolar civarında sıçrayan Bitcoin durumu ne kadar uzun sürerse, 15 bin dolara düşme riski o kadar yüksek olur.

Böyle bir çöküş, BTC’yi Kasım ayındaki 68.000 dolarlık rekor düzeyinden yaklaşık yüzde 80 düşüş yaşamasıyla sonuçlanır.   Yusko tarafından açılan bir ankette, 1000 iştirakçinin çoğunluğu 15.000 dolar kadar bir düşüş bekliyor. En büyük kripto para, yazım sırasında, yüzde 0.8’lik bir düşüş ile 30.122 dolardan süreç görüyor.