1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Büyük İsimler, Haftaya Altın’da Bunları Bekliyor!

Büyük İsimler, Haftaya Altın’da Bunları Bekliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Altın Kurulu (WGC) yıllık araştırmasın yayımladı. WGC, dünya genelindeki merkez bankalarının altını kıymetli bir rezerv varlık olarak görmeye devam ettiğini belirtiyor. Ayrıyeten 2022 boyunca altın almaya devam etmelerini bekliyor. Bu gelişmeler ışığında analistler, altın beklentilerini paylaşıyor.

Merkez bankaları neden altın alıyor?

WGC, Çarşamba günü, 57 merkez bankasının yayınlanan sonuçlarında yıllık Merkez Bankası Altın Rezervleri (CBGR) anketine cevap verdiğini söyledi. Ankete katılanların %25’i önümüzdeki 12 ay içinde kıymetli metal rezervlerini artırmayı beklediklerini açıkladı. 2021 anketinde, ankete katılanların %21’i altın varlıklarını artırmayı planlamıştı. Analistler raporda, şu konulara yer veriyor:

Uluslararası para sisteminde beklenen değişiklikler ve rezerv para ekonomilerinde artan ekonomik risklere ait kaygılar de kıymetli faktörler. Bununla birlikte, planlanan satın almalar en önemli muhtemel bir global mali krizle ilgili artan telaştan kaynaklanıyor.

WGC, bu yılki anketin gelişmiş ekonomilerdeki merkez bankaları ile yükselen piyasalardaki ve gelişmekte olan ekonomilerdeki (EMDE) merkez bankaları ortasında yeni bir ayrımın altını çizdiğini söyledi. Rapor, satın almak isteyen merkez bankalarının %25’inin EMDE ülkelerinden olduğunu belirtiyor. Toplamda, EMDE merkez bankalarının %80’i global altın rezervlerinin gelecek yıl artmasını bekliyor. WGC raporda, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Sonuçlar, bu bankaların altını, bilhassa risk azaltıcı varlıklara daha fazla muhtaçlık olduğu bir vakitte, genel rezerv idaresi stratejilerinin daha kıymetli bir bileşeni olarak görme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Peki merkez bankaları altını neden elinde tutuyor?

Merkez bankalarının yanıtlarındaki en büyük neden tarihi pozisyonu. Geçen yıl birden fazla merkez bankası, kriz vakitlerindeki performansı nedeniyle altını elinde tuttuğunu belirtmişti. Bu münasebet bu yıl ikinci sıraya düştü.

İlk beş nedeni şu halde özetleyebiliriz: Merkez bankaları altını uzun vadeli bir değer/enflasyon hedge aracı olarak görüyor. Ek olarak temerrüt riski yok. Ayrıyeten faal bir portföy çeşitlendiricisi. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Daha güçlü bir ekonomik ve jeopolitik ortam var. Bu nedenle merkez bankası altın talebinin güçlü kalmaya devam etmesi beklenen. Zira, altının inançlı liman ve enflasyondan korunma özellikleri merkez bankalarının inancını güçlendiriyor.

“Altın için uzun vadeli görünümün, bunun etrafında dönmesi gerekiyor”

Bir piyasa analisti, altın piyasasının üç haftalık bir bekletme modeline hapsolduğunu söylüyor. Ayrıyeten, gelecek haftaki Federal Rezerv para siyaseti toplantısına kadar konsolide olmaya devam edeceğini belirtiyor.

StoneX’in EMEA ve Asya için Piyasa Tahlili Lideri Rhona O’Connell, son haftalık tahlilini yayımladı. Analist, altın yatırımcılarının gelecek haftaki duyurunun akabinde mümkün beklenmedik reaksiyonlara bakmalarını söylüyor. Buna ek olarak, daha büyük resme odaklanmaları gerektiğini belirtiyor.

Bu ortada altın fiyatları 1.850 dolar düzeyinde süreç görmeye devam ediyor. Fed’in agresif para siyaseti duruşuna karşın, piyasalar faiz oranlarının yıl sonunda %3,50’ye ulaşacağını kestirim ediyor. Lakin, enflasyon baskıları yüksek kalmaya devam edecek. Bu bağlamda Rhona O’Connell, şunları söylüyor:

Şu anda, ABD’nin iki yıllık faizleri %2,7, manşet enflasyon %8,2. Lakin tekrar de yıllık hesaplamalardan çıkarılacak kimi sonuçlar var. Faiz artırımlarıyla ilgili manşetlerin piyasalarda ani reaksiyonlara yol açması beklenen. Buna karşın, pahalı metal için uzun vadeli görünümün kalıcı negatif gerçek faizler etrafında dönmesi gerekiyor.

“Temel finansal parametreler altını desteklemeye devam ediyor”

Piyasalar yaz boyunca kıymetli faiz artışlarını fiyatlamaya devam edecek. Buna rağmen O’Connell, Fed’in bilançosunu küçültme planının mevcut para siyasetlerine nasıl uyacağına dair hala çok fazla belirsizliğin olduğunu kaydediyor. Yorumcoin.com olarak bildirdiğimiz üzere bu ay Fed, bakiyesini 47,5 milyar dolar düşürmeye başladı. Eylül ayına kadar bilançosunu 95 milyar dolar küçültmeye başlayacak. Bu kapsamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Sıkılaştırma, tahvil faizlerine doğal bir canlılık veriyor. Ayrıyeten bunun Fed’in faiz artırımı konusunda tahvil piyasalarının iskonto ettiğinden daha az agresif olmasına müsaade vermesi mutlaka mümkün. Yani, temel finansal parametreler sarı metal için destekleyici olmaya devam ediyor. Lakin profesyonel piyasalar hala rastgele bir boyutta taahhütte bulunmuyor.

“Altın ETF’lerine akışının bir ay içinde en güçlü olduğunu görünce rahatladık”

City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, altın iddialarını paylaştı. Analist, şu düzeylere dikkat çekiyor:

Altın, dün 1.848 dolar civarında dayanak sağladı. Ayrıyeten, bir dizi daha yüksek taban basmış olarak, bugün 1.850 dolar civarında epey rahat görünüyor.

Bilindiği üzere aylık ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bilgileri, Cuma günü açıklanacak. Reuters anketine nazaran ekonomistler yıllık enflasyonun %8.3 olmasını bekliyor. Matt Simpson, mevzuya ait olarak şunları söylüyor:

Her iki tarafta de sürdürülebilir bir hareket görmeden evvel muhtemelen yarınki TÜFE raporuna kadar beklememiz gerekecek. Lakin dün altın ETF akışlarının bir ay içinde en güçlü olduğunu görünce rahatladık.

“Belirsizlik şu anda altın fiyatını bir aralıkta tutuyor”

SPDR Gold Trust, dünyanın en büyük altın dayanaklı ETF’sidir. Payları Salı günkü 1.063.06 tondan Çarşamba günü %0,2 artışla 1.065.39 tona yükseldi. AirGuide kurumsal danışmanlık yöneticisi Michael Langford’ın altın kestirimi ise şu istikamette:

Belirsizlik şu anda altın fiyatını bir aralıkta tutuyor. Fakat eğilim Nisan’dan bu yana açıkça düşüş gösteriyor. Ayrıyeten, altının karşı karşıya olduğu en değerli sorun, yükselen faiz ortamında getiri sağlamaması.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Büyük İsimler, Haftaya Altın’da Bunları Bekliyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yorum Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!