1. Haberler
  2. Haberler
  3. Piyasa Analistleri: Altın Fiyatı, Bu Düzeylerde Olmalı! 

Piyasa Analistleri: Altın Fiyatı, Bu Düzeylerde Olmalı! 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) artan enflasyon baskıları nedeniyle bu yıl için büyüme kestirimini düşürdü. Buna karşın altın fiyatı, yaklaşık 1.850 dolar civarında seyrederek, nispeten tarafsız bölgede sıkışıp kaldı.

OECD’nin büyüme ve enflasyon görünümü

Uluslararası kuruluşlar, artan besin ve güç fiyatlarının faaliyetleri baskı altına aldığını belirtiyor. Bu nedenle global iktisadın sıhhati konusunda uyarmaya devam ediyorlar. OECD de en sonunda büyüme iddialarını düşürdü. Lakin analistler, stagflasyonun yeniden de önlenebileceğini belirtiyor.

OECD, Çarşamba günü yayınlanan son raporunda, dünya çapında GSYİH’nın %3 arttığını söyledi. Bu oran, bu yıl evvelki %4,5’lik kestiriminden aşağıda. Birebir vakitte, ekonomik büyümenin 2023’te %2,75 artmasını bekliyor. OECD, enflasyonun global iktisat için en büyük tehdit olmaya devam ettiğini söylüyor. Analistler raporda, şu konulara yer veriyor:

Enflasyon kestirimleri, 2022’de OECD ülkelerinde daha evvel varsayım ettiğimizin iki katı olan yaklaşık %9’da duruyor. Dünya genelinde enflasyon yükseliyor. Bu da, hane halklarının gerçek harcanabilir gelirinin düşmesine neden oluyor. Ayrıyeten, ömür standartlarını aşındırıyor ve buna bağlı olarak tüketimi azaltıyor.

OECD Baş Ekonomisti ve Genel Sekreter Yardımcısı Laurence Boone, açılış konuşması yaptı. Boone, belirsizliğin ticari yatırımları caydırdığını ve gelecek yıllarda arzı kısma tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Altın fiyatı ivmesinin yükselmesi için kritik seviye

Enflasyon kaygıları global finans piyasalarına hâkim olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, klasik bir enflasyon riskinden korunma usulü olan altın piyasası çok fazla yeni ilgi görmüyor.

Yorumcoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, son üç haftadır 1.850 dolar civarında konsolide oluyor. Ağustos altın vadeli süreçleri en son, gün için %0,17 artışla 1.855,20 dolardan süreç gördü. Kimi piyasa analistleri, yeni bir yükseliş ivmesi çekmek için1.880 dolara işaret ediyor. Analistler, yükseliş için altının 1.880 doların üzerine çıkması gerektiğini söylüyor.

Bilindiği üzere dünyadaki merkez bankaları, hararetli enflasyon baskılarını soğutmak için faiz oranlarını sıkılaştırmaya çalışıyor. Bu ortamda altın fiyatı, son vakitlerde cansız performans gösteriyor. Pek çok analist, cansız performansın kaynağının bu olduğunu düşünüyor.

“Birçok bölgede enflasyon, besin ve güçten kaynaklanıyor”

OECD, dünya çapında daha yüksek faiz oranlarına gereksinim olduğunu kaydediyor. Analistler raporda şu değerlendirmelere yer veriyor:

Küresel olarak, bugün yüksek enflasyon ve istihdam düzeyleri, artık para siyaseti düzenlemesine gereksinim olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, birçok bölgede enflasyon, besin ve güç kaynaklı. Para siyaseti bu çeşit arz şoklarını gideremezse, enflasyonun daha fazla yükselmesine yahut yayılmasına müsaade vermeyeceğine dair sinyaller gönderebilir.

Laurenc Boone, bu nedenle, tüm dünyada uzlaştırmanın kaldırılmasının garanti edildiğini söylüyor. Lakin arza dayalı enflasyonun hakim olduğu Avrupa’da bilhassa dikkatli olunduğunu belirtiyor.

Bu ortada Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı devam ediyor. Bu durum da enflasyon dehşetlerini artırıyor ve zayıf ekonomik aktiviteye neden oluyor. Rapor, uzun periyodik bir savaşın artan risklerini de vurguluyor. Rusya ve Ukrayna’nın global iktisat üzerindeki en büyük tesiri, bir dizi emtia piyasasında kıymetli tedarikçiler olmasından kaynaklandı. Zira Ukrayna, global buğday ihracatının yaklaşık %30’unu, mısırın %15’ini, mineral gübreler ve doğal gazın %20’sini ve petrolün %11’ini üretiyor. Analistler, şunları belirtiyor:

Özel bir tasa var. Rusya ve Ukrayna’dan buğday ihracatının kesilmesi birçok gelişmekte olan iktisatta önemli besin kıtlığına yol açabilir. Birtakım ülkelerde yalnızca ekonomik krizler yok. Birebir vakitte yoksulluk ve açlıkta keskin bir artış var. Bu da insani felaketler için önemli bir risk olacak.

Altın fiyatı için değerli olan ortam oluşur mu?

Yükselen emtia fiyatları bir stagflasyon ortamı yaratabilir. Fakat EOCD, bunun önlenebilir bir senaryo olduğunu düşünüyor. Yükselen güç fiyatları ve büyümede keskin bir yavaşlamaya ait artan telaşlar bir ortaya geliyor. Bu durum, yeni bir stagflasyon devri yaşadığına dair konuşmaları teşvik ediyor. Ayrıyeten, global iktisadın 1970’lerin petrol şoklarını anımsatıyor. Analistler, mevzuyu şu biçimde ele alıyor:

1973 sonlarında birinci büyük petrol fiyat şokunu yaşadık. Mevcut durum ile 1970’lerin ortaları ortasında hakikaten artan benzerlikler var. Bununla birlikte, şimdiki büyüme o vakte nazaran daha sağlam. Ayrıyeten, enflasyonist baskıların daha süratli azaldığı manasına gelebilecek farklılıklar da var.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Piyasa Analistleri: Altın Fiyatı, Bu Düzeylerde Olmalı! 

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yorum Coin ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!