SEC Bu Altcoin’i Soruşturuyor: İşte Şok Edici Detaylar!

tarafından
36
SEC Bu Altcoin’i Soruşturuyor: İşte Şok Edici Detaylar!

Güney Kore polisi Terra’nın (LUNA) zimmete para geçirmesiyle ilgili başka bir soruşturma yürütüyor. Altcoin projesine ait bu soruşturmanın ortasında, yeni bir soruşturma yaklaşıyor. Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı, Salı günü, bir Terraform Labs çalışanını 80 Bitcoin çaldığı için tutukladı.

SEC’den kara para aklama konusunda şok araştırma

Güney Kore haber portalı Naver, Terra’ya ait bir rapor hazırladı. Buna nazaran SEC, Terra’nın kara para aklama durumunu ele geçirdi. Bu, Terra ve Luna’nın çöküşünü çevreleyen savlarla ilgili devam eden SEC soruşturmasına eklendi. Raporda şu konulara yer veriliyor:

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu kısa mühlet evvel Terra’nın kimi kilit dizayncıları için uzaktan bir görüntü anketi gerçekleştirdi. Ayrıyeten, Terra’nın zayıf tasarım yapısını sorgulamaya odaklandı. Dizayncılar daha evvel Terra ve Luna’nın çöküşünü varsayım etmişti. CEO Do Kwon için ciddiye alınmayan tehlikeye birkaç sefer dikkat çektiler.

Bu ortada şok edici bir ifşaat oldu. SEC, her ay yaklaşık 100 milyar won şirket fonunun zimmete geçirildiğini tespit etti. Argümana nazaran fonların, Terra çöküşünden birkaç ay evvel işletme masrafları için gönderildiğini buldu. Rapora nazaran, bu planın Do Kwon’un kara para aklama planı olduğuna inanılıyor. Yorumcoin.com olarak altcoin projesine ait gelişmeleri okuyucularımıza ulaştırmaya devam ediyoruz.

SEC altcoin projesinde kara para aklama delili elde etti!

Ayrıca ABD düzenleyici kurumu, paranın “düzinelerce kripto para cüzdanına” transfer edildiğine dair dahili ispatlar buldu. Lakin, Do Kwon’un şahsî kapasitesi kadar para almadığı belirtiliyor. Başka bir Terra soruşturmasında ise, şirketin bir çalışanının yaklaşık 2,39 milyon dolar pahasında Bitcoin çaldığı tespit edildi. Hırsızlığın geçen ay Terra’nın çöküşü sırasında yapıldığına inanılıyor.

Bu ortada, bu soruşturmanın haberi Terra’nın fiyatı üzerinde büyük bir olumsuz tesir yarattı. CoinMarketCap’e nazaran Terra, son 24 saatte %23,66 düşüşle 2,69 dolardan süreç görüyor. Yatırımcı inancındaki büyük kayıptan sonra projeyle ilgili tekrarlanan soruşturma ve kuşkular Terra fiyatını daha da düşürebilir.

Öte yandan, Terra içinden FatMan takma isimli bir çalışan, Do Kwon’a karşı misal savlarda bulunuyor. FatMan da bu gelişme hakkında yorum yaptı. Bunun daha evvel kaynakları aracılığıyla sızdırdığı bilgileri doğruladığını söyledi.

SEC, 60 milyar dolarlık Terra patlamasını soruşturuyor

Terraform Labs, Terra’nın LUNA kripto para ünitesine yönelik bir soruşturmanın farkında değil. Çarşamba günü, Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon, Ayna Protokolü hakkında devam eden öbür bir soruşturma nedeniyle ajansın mahkeme celplerini engellemeye yönelik temyiz başvurusunu kaybetti. Do Kwon, geçen Kasım ayında bir kripto para ünitesi konferansının tam ortasındayken SEC tarafından servis edildi.

SEC, Ayna Protokolünün menkul değer maddelerini ihlal edip etmediğini araştırıyordu. Ayna Protokolü’nün büyük şirketlerin pay senetlerini temsil eden sentetik varlıkların çıkarılmasına müsaade verdiği sav ediliyor. Do Kwon, mahkeme celbine kabul etmedi ve SEC’i dava etmeye karar verdi. Ayrıyeten, Terraform Labs Güney Kore’de kurulduğundan beri ajansın yargı yetkisinin hudutlu olduğunu savunuyor.

Ancak, İkinci Daire Temyiz Mahkemesi, SEC’in mahkeme celplerinin geçerli olduğuna karar verdi. Bu nedenle, Terraform Labs düzenleyici ile işbirliği yapmak zorunda. Bu ortada, Terraform Labs kurucu ortağı Daniel Shin, şirketin hiçbir vakit kullanıcıları dolandırmayı amaçlamadığını tez etti. Bu doğrultuda Shin, artan dolandırıcılık suçlamalarını reddetti.