Sıradaki LUNA stETH Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! 

tarafından
35
Sıradaki LUNA stETH Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey! 

Lido Staked Ethereum (stETH) de-peg’in akabinde, geçen ayki piyasa çöküşünün tekrarlanması endişeleri dolaşıyor. Lido Staked ETH durumu çıpayla bağlı olduğu başkan altcoin projesini de önemli etkiledi. Şimdiye kadar Ethereum, son 24 saatte %7,56 oranında bedel kaybetti ve 1.500 dolarlı düzeylere geriledi.

Son günlerin konusu olan stETH nedir?

Lido Finance’nin, likit staking özelliği var. Bu da kullanıcıların ilgili ölçüde stETH almak için başlangıçta ETH’yi kilitlemelerine imkan veriyor. Lido Staked ETH, Ethereum ile 1:1 oranında değiştiriliyor. Daha sonra stETH, DeFi’de tekrar kullanım imkanı buluyor. Lakin, her stETH’nin, birleştirmeden sonra 1 ETH karşılığında kullanılması mümkün.

Bu, stETH holderı kullanıcıların ETH’yi sadece beacon-chain’in başlatılmasından sonra kullanabileceği manasına geliyor. O noktaya kadar, ETH2 stake mukavelesindeki 12,8 milyon ETH likit değil. Lido, bu 12,8 milyonun %32’sini (4,1 milyon) paya sahip.

Stake edilen ETH’nin fiyatı, piyasanın token’ı tasfiye etme iştahına bağlı. Ayrıyeten mevcut hacim ve likidite de tesirli. Ek olarak, başarılı yahut gecikmeli birleştirme talihine ve akıllı mukavele riskine nazaran değişiyor.

Bu ortada, CoinMarketCap’e nazaran stETH’nin fiyatı %6,03 düşüşle 1.495,67 dolara geriledi. Meğer stETH depeg, %7,09 düşüşle 1.557 dolar olan Ethereum fiyatı üzerinde bir tesire sahip olmaya devam ediyor. stETH, Ethereum ile misal halde yaklaşık 7 ay evvel tüm vakitlerin en yüksek düzeyini gördü. Mevcut durumda altcoin, 1.982 dolarlık ATH düzeyinden %70 uzakta.

Lido Staked ETH’de de-peg nerede ve nasıl başladı?

Bilindiği üzere Alameda Capital, en büyük Lido Staked ETH holder’larından biri. Her şey, Alameda Capital’in tokendeki tüm paylarını sattığı geçen haftanın sonunda başladı. Perşembe günü yapılan satış, 1,5 milyar dolarlık şaşırtan bir sayıya ulaştı.

Bu ortada Yorumcoin.com olarak bildirdiğimiz üzere son bir gelişme oldu. Trade firması daha ucuz bir fiyata da olsa stETH’yi geri satın almış görünüyor. Evanss6 isimli bir kripto traderı, Alameda’nın Lido Staked ETH satın aldığını belirtti. Trader, bahse ait olarak şu açıklamayı yaptı:

Alameda, Celsius’tan stETH satın alıyor ve akabinde ETH satıyor üzere görünüyor. Muhtemelen stETH’yi yüksek bir indirimle alıyor.

DeFi platformu Celsius, şu anda stETH tokenine kilitlenmiş bir sürü fonla tehlikeli bir durumda. devam eden depeg, toplu ödemelere yol açabileceğinden, platform için bir tehdit oluşturuyor. Uzmanlara nazaran bu durumun, kripto ekosisteminde öbür bir krize neden olması beklenen.